Süt ve Obezite ilişkisi

Obezite ; bilindiği üzere sekonder olarak hipertansiyon, hiperlipidemi ve tıp 2 diyabet gibi kronik hastalıklara neden olabildiği için tüm dünyada kronik bir sorun haline gelmektedir.
💉Obezite tedavisinin hedefi adipoz dokuyu azaltmak olduğu için, süt ve ürünlerinin tüketimi ile alınan kalsiyum, yağ ve protein özgün olarak önem kazanmaktadır.
💉Kalsiyum desteği verilerek yapılan çalışmalarda kilo kaybının etkin olduğu gösterilmiştir. Fizyolojik mekanizması ise 2 şekilde açıklanır:
🗝 diyet kalsiyumu yağ ile sabun oluşturarak lipit sindirimi sırasında oluşan yağ asitlerinin emilimini etkilemekte 🗝diyet kalsiyumu safra asitlerini bağlayaraksindirilen yağ miktarını azaltarak enerji alımını dolaylı olarak azaltmaktadır.

Ayrıca yapılan yeni bir çalışmada ; ✏Hücre içi kalsiyum konsantrasyonu artışının yağ asit sentaz aktivitesini uyardığı ve kalsiyum bağımlı mekanizma ile adipositlerde lipolizi baskıladığı gösterilmiştir,
✏Kalsiyum alımını artırmak, kalsitrofik hormonları baskılayarak intrasellüler kalsiyum konsantrasyonu ile adipozit deposunu azaltmaktadır.
Son olarak;
📌Günlük ortalama 2 gram kalsiyumun bireylerde , 0.55 kg/ gün ağırlık kaybı olduğunu çalışmalar desteklemektedir.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis