Boyun ve Bel Fıtık Ameliyatları

 

Boyu, sırt ve bel çevresinde yer alan kaslar, omurilikten çıkan sinirler aracılığıyla çalışırlar. Emirleri, omurilik aracılığıyla beyin verir. Beyin çalışmasıyla ilgili duyarlılıklar sonucu, bel, sırt ve boyun bölgesindeki kaslar uygun emirler alamazlar.

Beyine bu bölgelerden omurilik aracılığıyla, kasların durumu hakkında bilgi de gider. Duyarlı olan beyin bu bilgileri yanlış değerlendirebilir. Uzun süreli olan bel, boyun ve sırt ağrılarının esas nedeni beyin duyarlılığıdır. Beyin duyarlılığı sonucu oluşan ağrılara, beyin duyarlılığının diğer belirtileri de sıkça görülebilmektedir.

Filmlerde görülen ve fıtık, kayma, kireçlenme olarak tabir edilen sonuçlar, ağrıları olmayan insanlarda da görülebilir. Bu oluşumlar nadiren ağrı nedeni olabilirler. Fiziki açıdan hiç kimsenin mükemmel olamayacağı gibi, iç organlarımız da mükemmel değildir. Bu oluşumlar normalin içinde olabilen çeşitliliklerdir. Gerçek bel ve boyun fıtığı nadir görülür. Esas belirtisi kollarda ya da bacaklarda felç gelişimidir. Tedavisi için ameliyat gereklidir. Felcin olmadığı ağrılarda ileride felç gelişmeden fıtık ameliyatı olmak gerekir. sözünün geçersiz olduğu batı tıbbında yıllar önce anlaşılmıştır.

Fizik tedavi kasları gevşetmek için yapılır. Bu nedenle etkisi geçicidir ve nedene yönelik değildir. Nöroterapi, nedene yönelik tedavi özelliği ile dirençli ağrılarda iyi sonuçlar veren bir yöntemdir.

Bacak AğrısıCerrahi tedavinin amacı, omurilik ve sinir dokusuna olan basıyı kaldırmaktır. Böylece hastanın, ağrısının geçmesi, uyuşma-kuvvetsizlik gibi bulgulardan kurtulması sağlanır. Uygun zamanda ve tecrübeli ellerde yapılan bu girişimler çok iyi sonuç verir. Bu gün için kullanılan yegane yöntem servikal mikrodiskektomidir. Bazı hastalarda, mikrodiskektomiyle beraber, çıkartılan kıkırdağın yerine vücuttan alınan bir kemik veya sentetik protezlerde uygulanır.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis