Çikolata kisti

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanımız Op. Dr. Handan Yılmaz, sizler için çikolata kistinin teşhis ve tedavisi ile ilgili güzel bir yazı kaleme aldı. 

Endometriozisin yumurtalıkta oluşturduğu kistler halk arasında “çikolata kisti” olarak bilinir. Hızlı büyüyen çikolata kistleri tedavi edilmezlerse kısırlık gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Çocuk isteği olan kadınlarda, eğer cerrahi tedavi gerekli ise, operasyonun genellikle laparoskopik (kapalı) yöntemle yapılması tercih edilir.

Laparoskopik ameliyatta, göbek deliğinden açılan 1 cmlik kesi ile laparoskop adı verilen ve ucunda kamera bulunan ince tüp şeklindeki alet yardımıyla kistin bulunduğu yere ulaşılır.
Laparoskopi, ultrasonda izlenemeyebilen endometriozis odaklarının optik büyütme sayesinde, gözle görülerek tümüyle çıkarılmasına olanak sağlar. Böylece tanı ve tedavi tek bir ameliyatla tamamlanabilir.

Laparoskopik cerrahinin klasik (açık) cerrahiye göre önemli avantajları ise; ameliyat sonrası ağrının daha az olması, hastanede yatış süresinin kısa olması, enfeksiyon riskinin daha düşük olması, normal yaşama ve iş hayatına dönüşün daha kısa sürede olması olarak sayılabilir.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis