Hepatoloji

 

Hepatoloji, karaciğer hastalıkları ile ilgili bilim dalı demektir.

Sindirim Sistemi hastalıkları içinde Karaciğer Hastalıkları özel bir grup oluşturur. Karaciğerin akut hastalıkları (Alkolik, viral, toksik vs) yanı sıra kronik hepatitler ülkemizde sık görülen önemli ve ciddi hastalıklardır. Hepatitis B, D veya C ye bağlı kronik hepatitler ve bunlara bağlı karaciğer sirozu veya karaciğer kanseri (HCC) erken tanı ve tedavi ile daha iyi sonuçlar alınan hastalıklardır.

Ülkemizde kronik karaciğer hastalıklarının en önemli nedenleri geçirilmiş Hepatit B, Hepatit C ve Hepatit D dir. Bu hastalıkların nedeni olan viruslar; kan nakli ile, cerrahi girişimler veya injeksiyonlar aracılığı ile, eşler arasında seksüel yolla, hasta anneden çocuğa doğum sırasında veya yakın temas sonucu aile ve okul ortamında kişiden kişiye bulaşabilir. Bu hastalıklar sarılık yaparak veya çoğu zaman olduğu gibi sarılık yapmadan geçirilen akut bir hastalığı takiben yıllar sonra ortaya çıkabilirler.

Kronik karaciğer hastalıkları bir süre sadece yorgunluk, halsizlik gibi belirgin olmayan şikayetlerle seyredebilir. Hastalık ilerleyince değişik derecede karaciğer karaciğer yetmezliği veya portal hipertansiyon belirtileri ortaya çıkabilir.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis