Laporoskopik Mide Küçültme Ameliyatından Sonra Beslenme

 İlk 3 günde alınması en önemli gıda sudur.Bu dönemde protein yağ karbonhidrat elektolit veya vitamin eksikliği olmaz ancak su yeterli olmazsa bir çok sorun ortaya çıkabilir.Azar azar ve devamlı su içilmelidir.Bu miktar 1,5 litreden aşağı olmamalıdır.Yeterli miktarda su içilip içilmediğin anlamanın en önemli yolu idrarın rengine bakmaktır.Eğer idrarın rengi koyu renk ise alınan su miktarı azdır ve arttırmak gerekir.

Ameliyattan sonra daha önceden kullanılması gereken ilaçlar varsa ilk gün sabahı bunları kullanabilir.İlaçlar mercimekten büyük ise ezilerek veya kırılarak kullanılabilir.

Ağıza alınacak tüm yiyeceklerin dil ve damak arasında ezilerek yutulabilecek kıvamda olmalıdır.Gaz yapacağından pipet kullanılmamalıdır.Aynı şekilde şeker hastalığı nedeniyle insülin kullanan hastalar da da ilacın dozu ve kullanımı ameliyattan sonarki durumuna göre ayarlanır.

İlk sabah kahvaltısında şekerli çay iyice yumuşatılmış (suda bekletilerek) beyaz peynir ,taze sıkılmış ve ½ oranında sulandırılmış meyve suyundan oluşmalıdır.Alınan sıvılar çok sıcak veya soğuk olmamalıdır.Yumurtayı rafadan veya omlet şeklinde tercih etmek gerekmektedir.Domates ve salatalığı ise rendeleyerek yemek kabukları ise soyulmalıdır.

Öğlen ve akşam yemekleri ise çorbadır

Et,tavuk,sebzesuyundanyapılabilir.Yağ,tuz,baharat,maydanoz gibi besinler konulabilir.Bir tatlı kasesi kadar olan çorba,tülbentten geçirilerek suyu içilmelidir ve çok sıcak olmamalıdır.

Yoğurt yenilip, ayran içilebilir. İlk 3 günden sonra katı gıdalar hala yenilmemelidir.Sadece kıvamları koyulaşabilir.Yumurta,rafadan veya sulu omlet şeklinde olabilir.

Öğlen yemeğinde ise yumuşak olmak koşulu ile et,tavuk parçaları çorbaya eklenebilir.Çorbalar hazırlanırken tülbentten geçirilerek yapılmasında fayda vardır.Aynı şekilde çok koyu olmayan şehriye,tarhana,patates püresi,meyve püreleri yenilebilir.Buğulama balık ta öğlen menüsüne eklenebilir.

Akşam yemeğinde ise sebzeler iyice pişirilip yumuşatılmalıdır.Semizotu salatası,yoğurtlu havuç yenilebilir.Akşam yemeğinde salatalar menüye eklenebilir ancak küçük ve ince doğranması gerekmektedir.

İlk günlerde çok yavaş yenilmeli ve öğünler 30 dk sürmelidir.Sıvı içecekler yemekle beraber alınmayıp yemekten 30- 45 dakika sonra içilmelidir.

Bu dönemde gazlı içeceklerden uzak durmak gerekir.

Günde 1 tane multivitamin alınmalıdır.(uzun bir süre)

İlk 4 hafta çiğnenilebilen vitaminler kullanılmalıdır.İlk ay calcium ve B12 vitaminlerine hemen başlanmalıdır.

 

BUNLARDAN UZAK DURUN:

-Alkol

-Çikolata

-Bal

-Dondurma

-Kızartılmış yiyecekler

-Şekerlemeler

-Kırmızı et

-Patlamış mısır

-Fındık

-Margarin

-Patates salatası

-Makarna salatası

-Şekerlemeler ve çok şekerli içecekler

-Kırmızı et

-Gazlı içecekler

3 ana 2 ara öğün günde yavaş yavaş ve azar azar yenilebilir.Küçük parçalar halinde ve iyice çiğnenmelidir.

 

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis