Doç. Dr. Mehmet Bayrak

Doç. Dr. Mehmet Bayrak

Genel Cerrahi

Hemoroid

Hemoroid Çağımızın en Çok artan hastalıklarından birisidir.özellikle düzensiz beslenme,fast-food ve stresli bir yaşam biÇiminde ortaya Çıkmaktadır. Hemoroid’le birlikte makatta Çatlak ve/veya yırtık da sıklıkla beraber olmaktadır.

Makat bölgesinde yanma, kaşıntı, kanama, ağrılı dışkı, ıslaklık, akıntı, ağrı sıklıkla belirtileridir. Bu hastalıktaki belirtiler bazen diğer barsak hastalıklarıyla örneğin barsak kanseri, kolit ve barsak ülseri gibi karışmaktadır. Bu yüzden bu tür belirtiler de mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

Hemoroid ve/veya makatta Çatlak hastalığının tedavisi Çoğu zaman ilaÇ veya diyetledir. Ancak ihmal edilen ve uzun süreli olan hemoroid vakalarında tedavi seÇeneği cerrahi olmaktadır. Bazen ilaÇ tedavisine cevap vermeyen olgularda da cerrahi iyi bir seÇenek mevcuttur.

Hemoroidin cerrahi tedavisinde Çok Çeşitli seÇenek mevcuttur. Tıbbın ve teknolojinin gelişmesi ile artık hemoroidin tedavisi hem ağrısız hemde Çok kolaylaşmıştır.

Bizim kliniğimizde hemoroid vakalarının tedavisinden uygulanan metodlar da Çok Çeşitlidir.

1.INFRA LAZER TEDAVİSİ
Hemoroid tedavisinde özellikle tip II – III de uygulanır.Ağrısız ve başarılı bir yöntemdir. Hastalar kısa sürede yaşamına dönmektedir. En sıklıkla uygulanan yöntemdir.

2.BANT LİGASYONU
Tip II – III hastalarda ve intermal ( iÇ ) hemoroidler de uygulanan ağrısız başarılı bir işlemdir. Kısa süreli ve Çabucak iş hayatına dönebilir. Bazen LAZER ile Kombine uygulanmaktadır.

3-LONGO TEKNİĞİ
Bu tip operasyon özellikle ileri evrelerde ( tip III-IV ) uygulanır. Hastalar hem normal anatomik şekle uygun olarak tedavi edilir. Hem de kısa sürede işine döner. Komplikasyon oranı oldukÇa düşüktür. Nüx oranı da Çok düşüktür. Hemoroidle birlikte olan makattaki sarkmayı da tedavi eder.

 

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis