Uz. Dr. Gamze Almak

Uz. Dr. Gamze Almak

Nöroloji

Huzursuz bacak sendromu nedir?

Huzursuz bacak sendromu(HBS), bacaklardaki rahatsız edici, hoşa gitmeyen,tuhaf duyumsamalar sonrasında bacakları karşı konulmaz şekilde hareket ettirme isteği ile karakterize sık görülen nörolojik bir hastalıktır.  Rahatsız edici ve hoşa gitmeyen bu duyumsamalar bazı hastalar tarafından bacağın içinden gelen tarif edemedikleri bir his olarak tanımlanırken, diğerleri bunu karıncalanma, yanma, gerilme, çekilme, kaşınma, gıdıklanma, hareketli kurtçuklar olarak tanımlayabilir. Bazı hastalarda bu rahatsız edici durum bacaklarda olmak koşuluyla ek olarak kollarda, nadiren karın, göğüs, genital bölgelerde de hissedilebilir. 

Bu duyumsamalar özellikle akşam veya gece saatlerinde ve uykuya dalmadan önce, dinlenme sırasında veya araç, otobüs, uçak yolculukları, toplantı gibi uzun süre hareketsiz kalınan durumlarda ortaya çıkarak tipik olarak bacakları hareket ettirmekle kaybolur. Ancak ağır olgularda bulgular 24 saat sürebilmektedir. Bu duyumsamalar uykuya dalma güçlüğü, uykuda bölünme ve uykuyu sürdürme zorluklarına sebep olabilir. 

Toplumda görülme sıklığı %5-10 dur. Daha çok kadınlarda görülmektedir ve yaşla beraber sıklığı artmaktadır. Ancak çocuklarda da görülebilir ve çoğunlukla 'büyüme ağrısı' diye geçiştirilmektedir. Çok iyi bilinmediği ve tanı konulmadığı için birçok hasta huzursuz bacak sendromu ile yaşamaktadır. 

Sebebi çok iyi bilinmemekle birlikte beynimizden salınan bir takım kimyasal maddelerin hareket sistemi üzerindeki etkilerinden olduğu düşünülmektedir. Dopamin hormonu ve demir seviyelerindeki anormallikler üzerine odaklanılmıştır.

Huzursuz bacak sendromu genetik mi?
Huzursuz bacak sendromunun sebebi belli olmayan(primer) ve başka hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan(sekonder) olmak üzere iki şekli vardır.  Sebebi belli olmayan huzursuz bacak sendromunun %50 si genetik geçişlidir ve aile öyküsü vardır.  Başka bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan huzursuz bacak sendromunun sık nedenleri demir eksikliği anemisi, sinir uçlarının hasar görmesine bağlı olarak ortaya çıkan nöropati, b12 vitamini eksikliği, diyabet, böbrek yetmezliği, magnezyum eksikliği, bağ dokusu hastalıkları ve gebeliktir. Ayrıca bazı alerji ilaçları, bulantı ilaçları, antidepresanlar, tansiyon ilaçları, sigara tiryakiliği, kahve veya alkolü fazla tüketmek, stres, hareket azlığı ve obezite de huzursuz bacak sendromu bulgularını tetikleyici faktörler olarak bilinmektedir. 

Parkinson hastalığı, fibromiyalji, dolaşım bozuklukları, kas hastalıkları,  eklem ağrıları,  bel fıtığına bağlı ağrılar  huzursuz bacak sendromunu taklit edebilir. EMG ve uyku testi(polisomnografi) başka hastalıklardan ayrımında yardımcı olmaktadır.

Huzursuz bacak sendromu tedavi edilebilir mi?
İlaç tedavisine başlamadan önce yapılabilecek bazı rahatlatıcı hareketler ve önlemler vardır. Bunlara hastaların dikkat etmesi oldukça önemlidir. Huzursuz bacak sendromunda ilk prensip hastalığın alevlenmesine sebep olacak madde ve gıdalardan kaçınmaktır. Anemi, diyabet, beslenme bozuklukları, varis, böbrek hastalıkları gibi hastalıklar varsa öncelikle bu hastalıklar tedavi edilmelidir. 

Huzursuz bacak sendromu için basit öneriler
Masaj, yataktan kalkıp dolaşma, sıcak uygulama, bazen de soğuk uygulama ile kısa süreli de olsa bir rahatlama sağlanabilir.  Bazı hastalar uyumadan önce kitap okuma,  yoğun sohbet etme, bilgisayar oyunu oynama gibi davranışsal teknikler kullanarak kısmen rahatlayabilmektedir. 

Bu önlemlerle yanıt alınamazsa ilaç tedavisi başlanabilmektedir.  Huzursuz bacak sendromunda ilaçlar şikayetleri baskılar, uykuyu sürdürebilmeyi sağlar ve hastanın yaşam kalitesini ciddi oranda yükseltir. 

Huzursuz bacak sendromu genellikle hayat boyu süren bir durumdur ve bununla yaşayabilmek için hastalar, hayatlarını kolaylaştırmaya yarayacak kendi yöntemlerini geliştirmelidir.

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis