Doç. Dr. Mehmet Bayrak

Doç. Dr. Mehmet Bayrak

Genel Cerrahi

Laparoscopik Tüp Mide Küçültme Ameliyatı

LAPAROSCOPİK TüP MİDE KüÇüLTME AMELİYATI
Şişmanlığın tedavisinde kilo kaybı iki yol ile olur. Bunlardan birincisi yenilen yemeklerin miktarını azaltmayı hedefler. İkinci yol ise alınan gıdaların emilimini azaltmayı hedefler ve değişik uzunluklarda ince barsağı gıda geÇişine kapatır. Laparoscopik Tüp Mide KüÇültme Ameliyatı sadece mide hacmini küÇültmek üzere yapılan özel bir işlemdir.

Mide, uzunlamasına kesilip bir kısmı Çıkartılarak kalan midenin hacmi küÇültülür. Midenin şekli ince bir muza benzediği iÇin bir tüp gibi görünmesinden dolayı mide tüpü de denilmektedir.

LAPAROSCOPİK TüP MİDE KüÇüLTME AMELİYATI NASIL YAPILIR ?
Biz Laparascopic Tüp Mide KüÇültme Ameliyatı prosedürünü laparaskopik dediğimiz kapalı yöntem uygulayarak yapıyoruz. Bu prosedür 4-5 adet küÇük delikler ve bir video kamera (laparoscope) ve bu deliklerden giren ince uzun ve özel aletler kullanılarak yapılır. Bu cihazlar mide kısmını keserken birbirine özel dikişlerle yapıştırılır.

Laparoscopic Tüp Mide KüÇültme Ameliyatı’nda midenin %75’i alınır ve geriye mide tüp şeklinde bırakılır. Laparascopic Tüm Mide KüÇültme Ameliyatı sırasında bağırsaklar Çıkarılmaz veya bypass edilmez. Bu operasyon 1-2 saat arası sürer. Ameliyattan sonra aynı gün su iÇmeye başlayabilirsiniz.

LAPAROSCOPİK TüP MİDE KüÇüLTME AMELİYATI KİLO KAYBINI NASIL SAĞLAR?
Laparascopic Tüp Mide KüÇültme Ameliyatı midenin hacmini önemli ölÇüde küÇültür ve bir kerede alınan besin miktarını minimum seviyeye indirir. Bağırsak tarafından besin emilimini azaltıcı bir operasyon değildir. KüÇük bir miktar yiyecekle kendinizi Çok iyi hissedip size saatlerce doygunluk hissi sağlayacaktır.

Laparascopic Tüp Mide KüÇültme Ameliyatı iştahınızı azaltacaktır.

Midenin hacmini küÇültmsinin yanında aÇlık hormonu miktarını da azaltacağından dolayı Çok kısa sürede kilo vermenizi sağlayacaktır.

LAPAROSCOPİK TüP MİDE KüÇüLTME AMELİYATI KİMLERE YAPILIR ?
Bu prosedür obezite nedeniyle tedavi olması gereken bütün hastalarda uygulanmaktadır. Genellikle cerrahi kilo vermek iÇin kullanılır.

  1. Vücut kitle indeksi %40’ın üstünde olan hastalar;
  2. VKI %35 /40’ın üstünde olan hastalar;
  3. Tıbbi yöntemler ile zayıflaması mümkün olmayan hastalar;
  4. 15-70 yaş arası olup en az 3 yıllık obezite sorunu olan hastalara bu operasyon yapılabilir.
  5. Mide bandı planlanan hastlarda alternatif olarak planlanmaktadır.
  6. Mide bandı gibi yabancı bir cismin yaratacağı sorunlardan Çekinen ya da ameliyattan sonra mide bandı ayarlamaları iÇin doktora gelmek istemeyen hastalarda Laparascopic Tüp Mide KüÇükltme Ameliyatı uygulanmaktadır.  

 

LAPAROSCOPİK TüP MİDE KüÇüLTME AMELİYATI’NIN FAYDALARI NELERDİR ?
Hastalar bu operasyondan ortalama 1 yıl sonra &40 ile %70 arasında kilo verirken obeziteye bağlı hastalıklarda düzelme gmrülür. Diabet, yüksek tansiyon, solunum depresyonu (apne) ve yüksek kolesterol seviyeleri bu oprasyonlardan sonra %75’den daha fazla oranda düzelir.

LAPAROSCOPİK TüP MİDE KüÇüLTME AMELİYATI’NIN RİSKLERİ NELERDİR ?
Tüm laparoskopik operasyonlarda olan risklerle aynıdır. Kanama, enfeksiyon, diğer organ hasarı, mide kaÇağı veya aÇığa dönme ihtiyaÇları gibi…

Bu problemler Çok nadir görülür ve %1’in altındadır.

LAPAROSCOPİK TüP MİDE KüÇüLTME AMELİYATI BENİM İÇİN İYİ BİR SEÇİM MİDİR?
Vücut kitle indeksiniz %40 ve üzerinde ise ek sistemik hastalığınız olup da vücut kitle indeksiniz %35-40 arasında ise bu yöntemle cerrahınızla görüştükten sonra karar vermelisiniz.

Ayrıca bu prosedür vücuda yabancı bir cisim (kelepÇe, mide bandı gibi) yerleştirilmediği iÇin daha Çok tercih edilir.

LAPAROSCOPİK TüP MİDE KüÇüLTME AMELİYATI SONRASI BESLENME
İlk 3 günde alınması en önemli gıda sudur. Bu dönemde protein yağ karbonhidrat elektrolit veya vitamin eksikliği olmaz ancak su yeterli alınmazsa bir Çok sorun ortaya Çıkabilir. Azar azar ve devamlı su iÇilmelidir. Bu miktar 1,5 litreden aşağı olmamalıdır. Yeterli miktarda su iÇilip iÇilmediğini anlamanın en önemli yolu idrarın rengine bakmaktır. Eğer idrarın rengi koyu renk ise alınan su miktarı azdır ve arttırmak gerekir.

Ameliyattan sonra daha önceden kullanılması gereken ilaÇlar varsa ilk sabah kahvaltısında şekerli Çay iyice yumuşatılmış ( suda bekletilerek) beyaz peynir, taze sıkılmış ve ½ oranında sulandırılmış meyve suyundan oluşmalıdır. Alınan sıvılar Çok sıcak veya soğuk olmamalıdır. Yumurtayı rafadan veya omlet şeklinde tercih etmek gerekmektedir. Domates ve salatalığı ise rendeleyerek yemek kabukları ile soyulmalıdır.

öğlen ve akşam yemekleri ie Çorbadır. Et, tavuk, sebze suyundan yapılabilir. Yağ, tuz, baharat, maydonoz gibi besinler konulabilir. Bir tatlı kasesi kadar olan Çorba, tülbentten geÇirilerek suyu iÇerilmelidir ve Çok sıcak olmamalıdır.

Yoğurt yenilip, ayran iÇilebilir. İlk 3 günden sonra katı gıdalar hala yenilmemelidir. Sadece kıvamları koyulaşabilir. Yumurta, rafadan veya sulu omlet şeklinde olabilir.

öğlen yemeğinde ise yumuşak olmak koşulu ile et, tavuk parÇaları Çorbaya eklenebilir. Çorbalar hazırlanırken tülbentten geÇirilerek yapılmasında fayda vardır. Aynı şekilde Çok koyu olmayan şehriye, tarhana, patates püresi, meyve püreleri yenilebilir. Buğulama balık da öğlen menüsüne eklenebilir.

Akşam yemeğinde ise sebzeler iyice pişirilip yumuşatılmalıdır. Semizotu salatası, yoğurtlu havuÇ yenilebilir. Akşam yemeğinde salatalar menüye eklenebilir ancak küÇük ve ince doğranması gerekmektir.

İlk günlerde Çok yavaş yenilmeli ve öğünler 30 dk. Sürmelidir. Sıvı iÇecekler yemekle beraber alınmayıp yemekten 30-45 dakika sonra iÇilmelidir.

Bu dönemde gazlı iÇeceklerden uzak durmak gerekir.

Günde 1 tane multivitamin alınmalıdır. (uzun bir süre)

İlk 4 hafta Çiğnenebilen vitaminler kullanılmalıdır. İlk ay kalsiyum ve B12 vitaminlerine hemen başlanmalıdır.

 

 

 

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis