Doç. Dr. Mehmet Bayrak

Doç. Dr. Mehmet Bayrak

Genel Cerrahi

Laparoskopık Tüp Mide

Laparoskopik tüp mide operasyonu obesitenin cerrahi tedavisinde en etkili metod olmaya devam ediyor. Bu operasyonla midenin 3’ü alınarak muza benzer şekilde mide tüp şekline alınıyor. Bu operasyon hem kısıtlayıcı yani dışarıdan alınan yiyecek miktarını azaltıyor, hem de endokrin olarak yemek yeme isteğini azaltıyor. Bu operasyonda ince barsak anastomuzu yada dışarıdan alınan cihaz gibi işlemler olmadığı iÇin hem kolay hem de komplikasyonu son derece azdır.

Kilo kaybı hem kısıtlayıcı hem de hormonal etkiden dolayı Çabucak alınır.Mide küÇüldüğünden dolayı alınan az bir yiyecekle hemen doygunluk hissine ulaşır.

Morbid obezitenin tedavisinde kalıcı bir operasyon şeklidir.Komplikasyon oranı düşüktür. Kilo kaybı,Diyabetin ortadan kaldırılması ve kiloya bağlı hipertansiyon ve kolestrol yüksekliğini %75 oranında ortadan kaldırması tercih edilen yöntem olmasını sağlamıştır.

Tüm dünyada 2013 yılından sonra obezite de en Çok tercih edilen prosedür olmuştur. Hem uygulanması kolay hem de istenmeyen yan etkileri Çok düşüktür.

Dünyada 1 milyar’ın üzerinde obez kişi mevcuttur ve 300 milyonu aşırı obezdir. Obezite kanser, diabet ve hipertansiyon gibi hastalıklara davetiye Çıkarmaktadır. Dünya Sağlık örgütü aşırı obezitenin tedavisinde bu operasyonları önermektedir. ülkemizde de obezite gittikÇe artan bir Sağlık problemi oluşturmaktadır. Kolay ve komplikasyonu yok denecek kadar az olan Laparoskopik tüp Mide operasyonu obezitenin tedavisinde gittikÇe artan oranda tercih edilen bir yöntemdir.

Bu operasyon bizim kliniğimizde yaklaşık 5 yıldan beri uygulanmaktadır. 800’ün üzerinde uygulanmıştır. Komplikasyonumuz binde bir’in altındadır. Deneyimli ve tam teşekküllü hastaneler de Çok güvenli bir kilo kaybı operasyonudur.

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis