Doç. Dr. Mehmet Bayrak

Doç. Dr. Mehmet Bayrak

Genel Cerrahi

Merak Ettiklerinizle Obezite Cerrahisi

Bilindiği gibi obezite ; birÇok sağlık sorununu beraberinde getiren günümüzün en büyük ve en önemli hastalığıdır.Morbid obezite ise psikolojik olarak yıpratan yaşam standartlarını düşüren , hareket kabiliyetini kısıtlayan nefes almayı bile zorlasştıran bir durumdur.

MORBİD OBEZİTE NEDİR ?
Kilomuzu boyumuza iki kere böldüğümüzde bir değer elde ederiz. Biz buna beden kütle endeksi deriz.Beden kütle indeksi değerinin 40 ve üzerinde olması morbid obezitesini gösterir.Morbid obeziteye tüm dünyada uygulanan tedavi yöntemlerinden biri de obezite cerrahisidir. Bu yazımda özellikle bana en Çok yöneltilen soru sade bir dille cevaplayıp, obezite cerrahisi hakkında merak ettiklerinize değineceğim.

Obezite cerrahisi yani obezite ameliyatları güvenli ellerde ve hijyenik hastanelrde uygulandığı ve takibi uzman kontrolünde yapıldığı takdirde ciddi sonuÇlar elde edilebilen obeziteye ve başta diyabet olmak üzere beraberinde getirdiği hastalıklara Çözüm getiren başarılı bir tedavi yöntemidir.Yemeyi kısıtlayıcı ve emilimi azaltıcı olmak üzere Çeşitli obezite ameliyatları uygulanmaktadır.En Çok tercih edilen ve riski en az olan yötem Tüp Mide ameliyatı olarak da bilinen Laparoskopik Sleeve Gastrektomi ameliyatıdır.

OBEZİTE AMELİYATLARI KİMLERE öNERİLEBİLİR?  

  • Beden kütle indeksi 40 ve üzeri olan morbid obez hastalar ,
  • Beden kütle indeksi 35 ve üzeri olan, bunun yanında diyabet, kolestrol,hipertansiyoni eklem hastalıkları, obezziteye bağlı psikolojik bozuklukları vb olan hastalar
  • Daha önce diyet girişimlerinde bulunmuş ama sonuÇ alamamış hastalarda
  • Obezite cerrahisi önerilir.

 

OBEZİTE AMELİYATLARI RİSKLİ MİDİR ?
Bu konuda bana yöneltilen en Çok sorulardan biri de obezite ameliyatlarının risk düzeyiydi.Obezite ameliyatında ölüm riski düşünüldüğü kadar büyük değildir.Aksine obezitenin getirdiği hastalıkların ölüm riski ameliyat ölüm riskinden Çok daha yüksektir.Ulusal Obezite Kongresinde dünyaca ünlü bir cerrah konuyu şu şekilde vurgulamıştır: ‘’ Obezite ameliyatı değil obezite öldürücüdür.’’ Obezite ameliyatlarındaki riskj düzeyi bir laparoskopik ameliyatlarındaki risk kadardır.Herhangi bir safra kesesi ameliyatında olduğu kadar yaklaşık 1/1000 ( binde 1 ) oranındadır.

 

TüP MİDE AMELİYATI ( LSG ) NEDİR ?
Halk arasında tüp mide ameliyatı olrak bilinen Laparoskopik Sleeve Gastrektomi ameliyatı en Çok tercih edilen obezite ameliyatlarından biridir. Midenin % 75-80 ‘ inin Çıkarılıp , midenin tüp şeklinde küÇülmesiyle ve besin alımını kısıtlayarak zayıflamaya yol aÇan bir ameliyattır.Bu  ameliyatta mideden salgılanan aÇlık hormonu olarak bilinen Ghrelin hormonu da %70-80 oranında azaltıldığı iÇin hastalarda yeme isteksizliği iştah kaybı gözlemlenir.Ancak diyet depended yani diyete bağlı bir ameliyattır.Hastanın ameliyat öncesi ve ameliyat sonrasında beslenme aşamalarına tam olarak uyum sağlamasıyla başarılı bir süreÇ gözlenebilir.

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis