Doç. Dr. Mehmet Bayrak

Doç. Dr. Mehmet Bayrak

Genel Cerrahi

Safra Kesesi

SAFRA KESESİNİN GöREVİ NEDİR?
Safra kesesi armut şeklinde karaciğere tutunan bir organdır. Safra kesesi karaciğerde üretilen safrayı depolar ve safra sindirim esnasında safra kanalına dökülür.

SAFRA TAŞI NEDİR?
Safra kesesinde bulunan taşların Çoğu kolestrol taşlarıdır. Çoğu  kişilerde taşlar genetik ve beslenme sonucu oluşur.

SAFRA KESESİ TAŞLARI NE GİBİ BELİRTİLER VERİR?
Safra taşları genellikle yağlı yemekler sonrası semptom verir. Karnın sağ üst köşesinde veya sırtta ağrı yapar. Bazı hastalarda hazımsızlık, şişkinlik, yemek sonrası bulantı yapar.

SAFRA KESESİ TAŞI VüCUTTA BAŞKA ZARAR VEREBİLİR Mİ ?
Safra kesesi taşı birÇok zarar verebilir. Bunlardan başlıcaları ;

Akut kolesistit :  Safra kesesinin şişmesi ; iltihaplanması hatta gangrene bile gidebilir.

Sarılık: Safra kesesi iÇindeki taşlar ana safra kanalına düşebilir ve sarılık oluşturur.

Akut Pankreatit : Safra kesesi taşı pankreas kanalını tıkayabilir ve hasta yoğun bakım ünitesine yatırılabilir ve ciddi bir durumdur.

Safra kesesi kanseri : Bazı hastalarda uzun yıllar safra kesesi taşının durması kanser riskini artırır.

 

SAFRA KESESİ TAŞININ TEDAVİSİ NEDİR ?
Safra taşları ; kolesistektomi denilen bir ameliyatla safra kesesinin Çıkarılması ile tedavi edilir. Kolesistektomi aÇık yada kapalı ( Laparoskopik ) yöntemle yapılır. Tüm dünyada hemen hemen tümü kapalı  (Laparoskopik ) yöntemle yapılır.

LAPAROSKOPİK KOLESİSTEKTOMİ NEDİR? NASIL YAPILIR ?
Laparoskopik Kolesistektomi bir video kamera ve iki küÇük ince bir enstrüman yardımıyla yapılır. Laparoskopi de geniş daha büyük ve nettir. Diğer organlarda kısmi olarak gözden geÇirirlerek bakılır.

Laparoskopik Kolesistektominin faydası daha az kesi, daha Çabuk iyileşme süresi hastanede daha az kalma ve nekahat döneminin daha kısa olmasıdır.

LAPAROSKOPİK KOLESİSTEKTOMİ GüVENLİMİDİR?
Laparoskopik Kolesistektomi oldukÇa güvenlidir. Komplikasyon oranı yüzde 2 ‘den azdır. Deneyimli cerrah tarafından yapıldığında oldukÇa güvenlidir. Genel anestezi altında 3 delikten biri göbek üstü diğerleri kadranda olan inzisyonlarla yapılır.Safra kesesi tek delikten Çıkarılır.

 

LAPAROSKOPİK KOLESİSTEKTOMİ SIRASINDA AÇIK CERRAHİYE GEÇİLEBİLİNİR Mİ ?
Bazı hastalarda safra kesesinde aşırı yapışıklık veya anatomik yapılar yeterince gözlenmiyorsa operasyon sırasında aÇık cerrahiye geÇilebir. Bu oran genellikle yüzde 5’in altındadır.

PEKİ OP. DR. MEHMET BAYRAK DENEYİMİNİZDEN BAHSEDERMİSİNİZ?
Genel cerrahi ihtisasım sırasında laparoskopik cerrahi eğitimi aldım. 17 yıllık cerrahi deneyimim var. Bugune kadar 5 binin üzerinde Laparoskopik kolesistektomi ameliyatı yaptım. AÇık cerrahiye geÇme oranım yüzde 1’den azdır. 3 delikten yapıyorum. Ayrıca; tek inzisyondan laparoskopik kolesistektomi (sıls) operasyonu bu bölgede ilk ben yaptım.

TEK GİRİŞ DELİĞİNDEN YAPILAN LAPAROSKOPİK KOLESİSTEKTOMİ NEDİR ?Tek göbek deliğinden yapılan inizasyonla işlem yapılmaktadır. Uygun hastalarda tercih edilmelidir. Nekahat dönemini daha da kısaltmakta ve hemen hemen hiÇ iz kalmamaktadır.

LAPAROSKOPİK KOLESİSTEKTOMİNİN KOMPLİKASYONLARI VARMIDIR ?Laparoskopik kolesistektominin komplikasyonları genellikle nadirdir; kanama, enfeksiyon, safra sızıntısı olabilir veya Çok az nadir olarak on iki parmak bağırsağı yada safra kanalı yaralanbilir. Bu oranlar aÇık cerrahiden fazla değildir.

HASTANEDE NE KADAR KALINIR?
Çoğu hastalar laparoskopik kolesistektomi sonrası 12 saat sonra taburcu edlilir. Hastalar işleminin yoğunluğuna göre 3-5 gün, en fazla 1 haftada tam sağlığına kavuşur. Ertesi gün yürüyebilir, duş alabilir.

SAFRA KESESİ

Safra kesesi, karaciğerde yapılan safra sıvısının yoğunlaştırılarak bekletildiği yani konsantre edildiği organdır. Armut şeklindeki bu organ yemeklerden sonra uyarılır. Bir plastik limonluk gibi kendini sıkarak iÇinden yoğun safrayı safra yollarından (koledok denen yoldur) ince bağırsağa akıtır. Akan bu safra diyetle alınan yağların sindirilmesini sağlar.

HASTALAR EVE GİTTİKLERİNDE NELERE DİKKAT ETMELİDİR?
Ateş, sarılık, artan karın ağrısı devam eden bulantı, kusmalar veya inizyon yerinden akıntı gelmesi durumunda doktor ile bağlantı kurmalıdır.

 

 

 

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis