Uz. Dr. İlker Aydoğan

Uz. Dr. İlker Aydoğan

Cildiye

Sihirli Dokunuş - Ultherapy

SİHİRLİ DOKUNUŞ-ULTHERAPY
Zaman hızla akıp gidiyor ve giderken de bizlerde bazı izler bırakıyor. İlerleyen yaşımız  ile birlikte cilt, cilt altı ve kemik dokularımızda bir takım dejeneratif süreÇler oluşmaktadır. Derinin elastikiyetini kaybetmesi ve deri kalitemizin bozulması, bağ doku ve kaslarımızda gevşeme, yağ dokumuzda azalma ve kemiklerimizde erime bunlardan bazılarıdır. İşte zamanla oluşan bu değişikliklerin ve yerÇekiminin de etkisiyle cildimizde buruşma ve kırışma, yüz, Çene hattı ve boyundan ise sarkmalar oluşmaktadır. HiÇ şüphesiz ki Plastik Cerrahi tarafından yapılan bir takım ameliyatlar ile bu defektler kısmi olarak onarılabilmektedir. Ancak son yıllarda estetik alanında yeni trend ‘non-invaziv’ yani cerrahisiz ya da minimal girişimsel işlemlerdir. Bu noktada estetik tıp oldukÇa hızlı gelişmektedir. Ameliyatsız yüz germe dendiğinde ise estetikte gelinen son nokta HİFU (high-intensity focused ultrasound) yani odaklı ultrason teknolojisidir. ULTHERA ise (ulthera ile yapılan işlem de literatüre ultherapy olarak girmiştir), FDA tarafından onay almış olan tek odaklı ultrason cihazıdır.

ULTHERAPY ETKİ MEKANİZMALARI NEDİR?
Cildin 1.5mm, 3mm ve 4.5mm altına odaklı ultrasonik dalgaları yollanır.  Hedeflenen bölgede bu ultrason dalgalarının ısıya dönüşmesi sonucunda cilt altı dokularında hem mevcut kollajen lifleri sıkılaşır hem de ısıya bağlı yeni kollajen üretimi tetiklenir. SonuÇ olarak  cilt kalitesinde artma, ciltte sıkılaşma ve lifting (sarkmaların giderilmesi) sağlanır. Bu işlemde en önemli hedef doku SMAS (süperfisyal musküler aponevrotik sistem) denilen tabakadır. Bu tabaka cildimiz ile kaslar arasında bulunan ve yüz dinamizmini sağlayan en önemli yapıdır ve yüz germe amacıyla yapılan birÇok cerrahi yöntemde de müdahalelerin yapıldığı tabakadır. 4.5 mm derinliğe yapılan atışlar bu tabakayı hedef alır. Ayrıca 3 mm derinliğe yapılan atışlar cilt altı dokuları ve 1.5 mm derinliğe yapılan atışlar da direkt olarak cildi hedef alır. Böylece tüm katmanlarda iyileşme gerÇekleşir. Ayrıca tüm bunlar olurken cilt yüzeyi tahrip edilmemektedir.

DİĞER CİLT GENÇLEŞTİRME YöNTEMLERİNDEN FARKI NEDİR?
Cilt genÇleştirmekte kullanılan lazerler ve radyofrekans gibi yöntemler cildin sadece üst tabakalarına ulaşabilmekte ve bu yüzden lifting anlamında tam olarak etkili olamamaktadır. Oysa ultherapy ile derin dokulara dahi kontrollü bir şekilde müdahale mümkün olmaktadır.

ULTHERAPY HANGİ DURUMLARDA KULLANILIR?
Kısaca cerrahi istemeyen ya da kendini hazır hissetmeyen ama yüzünü geÇleştirmek, yüz ve boyununda olan sarkmaları gidermek isteyen herkese uygulanabilir. En önemli kullanım alanları yüz sıkılaştırma, boyun ve gıdı toparlama, dekolte bölgesinin toparlanması ve yüzdeki (göz Çevresi, alın, dudak üstü vb) ince Çizgilerin giderilmesidir. Ayrıca kaş kaldırma ve göz kapağındaki sarkmaların toparlanması, kol ve bacaktaki sarkmaların giderilmesi ve göz altı torbalarının azaltılması da diğer kullanım alanlarıdır.

ULTHERAPY GüVENLİ BİR YöNTEMMİDİR?
Ulthera, monitörize bir cihazdır.Yani uygulayıcı hekim hangi bölgeye müdahale ettiğini net olarak görebilmektedir. Bu yüzden Çok güvenli bir yöntemdir ve bu yönü ile FDA tarafından da onaylanmıştır. Tecrübeli ellerde güvenlik %100’e yakındır. Yaz-kış uygulanabilir. İşlemden hemen sonra kişiler günlük aktivitelerine dönebilirler. En sık görülen yan etki, tadavi alanlarında oluşan ve en fazla 1-2 saat iÇerisinde kendiliğinden  kaybolan belli belirsiz kızarıklıklardır.

 

ULTHERAPY İÇİN HANGİ YAŞ ARALIĞI UYGUNDUR?
Çok kesin sınırlar olmamakla birlikte genellikle 35 yaş üzerinde tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

İŞLEM AĞRILIMIDIR?
İşlem genel olarak oldukÇa konforludur. Atışlar esnasında kemik dokular, dişteki dolgular ve implantlar ve hassas olan bölgelerdeki şiddetli olmayan ağrının giderilmesi amacıyla işlemden yarım saat önce bir ağrı kesici iÇirilmektedir. Bugüne kadar yaptığım Ultherapy tedavilerinde  tolere edilemeyen herhangi bir ağrı ile karşılaşmadığımı net olarak ifade edebilirim.

ULTHERAPY UZUN SüREN BİR İŞLEMMİDİR?
Hayır, uygulama bölgelerine göre değişmekle birlikte ortalama 30-60 dk sürmektedir.

KAÇ SEANS YAPILMALIDIR? VE ETKİSİ NE KADAR SüRE DEVAM ETMEKTEDİR?
Tedavi tek seansta bitirilmekte ve olumlu etkileri ortalama 2 yıl kadar devam etmektedir.

ETKİSİ HEMEN GöRüLüYOR MU?
Evet. İşlemden hemen sonra gözle görülebilir düzeyde bir klinik iyileşme olmaktadır ve bu klinik iyileşme takip eden 3 ay iÇerisinde giderek artmaktadır.

SON OLARAK EKLEMEK İSTEDİĞİNİZ HERHANGİ BİRŞEY VARMI?
Ulthera gibi etkin ve güvenli bir cihazımız olduğu iÇin ben de kendimi şanslı sayanlardanım. Ultherapy, cerrahiye alternatif bir yöntem olmasından dolayı özellikle biz dermatologlar tarafından memnuniyetle karşılanmaktadır. Ameliyatsız bir şekilde  yüz genÇleştirme, sıkılaştırma, boyun ve gıdı toparlama isteyen herkesi daha ileri bilgi almak ve değerlendirme yapmak üzere özel Adana Ortadoğu Hastanesi Kozmetoloji ünitesine beklerim. Sağlık, mutluluk ve güzelliklerle dolu günler diliyorum.

 

 

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis