Anasayfa Medya Koruyucu Sağlık Ve Sağlığın Geliştirilmesine Yönelik Etkinlikler Adenovirüs Vakalarında Artış Yaşanıyor!

Adenovirüs Vakalarında Artış Yaşanıyor!

Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. A. Muttalip Taşkın, son dönemde adenovirüs vakalarında artış yaşandığını söyledi.

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. A.Muttalip Taşkın, toplumda adenovirüs vakalarında artış görüldüğünü, tedavide geç kalınması durumunda görmede kalıcı sorunlarla karşılaşılabileceği uyarısında bulundu.

Adenovirüs hastalığının gözde şiddetli kızarıklık, sulanma, çapaklanma, kaşıntı, batma, yanma, görme bulanıklığı, ağrı ve göz kapaklarında şişlik gibi belirtilerle ortaya çıktığının altını çizen Opr. Dr. Taşkın, vücut direnci düşük kişilerin hastalık riskiyle karşı karşıya olduklarını söyledi.

Adenovirüslerin neden olduğu göz enfeksiyonlarının oldukça bulaşıcı olduğunu ifade eden Taşkın, “Adenovirüsler solunum ve temas yoluyla bulaşır. Özellikle de kreş ve anaokulu gibi küçük yaş gruplarında yayılma hızı daha yüksektir.” diye konuştu.

‘Görme Kaybına Neden Olabilir!’

Adenovirüsün gözün dış kısmı ile kapaklarının içi kısmını saran konjonktivaya zarına bulaşması sonucu iltihaplanmalar görülebildiğinin altını çizen Opr. Dr. Taşkın, enfeksiyonun korneaya etki etmesiyle görmede ciddi sorunlarla karşı karşıya kalınabileceğine vurgu yaptı. Bu tür olumsuz durumlarla karşılaşmamak için belirtiler görüldüğünde mutlaka bir göz hastalıkları uzmanına başvurmak gerektiğinin altını çizen Taşkın, “Bu tür durumdaki kişilerin eşyaları mutlaka ayrılması, başkalarının bu eşyalara temas etmesinin önüne geçilmelidir. Ayrıca aile bireyleriyle temastan kaçınmalı, toplu ulaşımda ise maske takmaları önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaş
Benzer Haberler
Online İşlemler