Anasayfa Tıbbi Birimler Kulak Burun Boğaz Alt Konka Rezeksiyonu Koterizasyonu
Alt Konka Rezeksiyonu Koterizasyonu

Alt Konka Rezeksiyonu Koterizasyonu

Burun yan duvarlarında bulunan konkalar (burun eti), değişik nedenlerden dolayı büyüyerek burun tıkanıklığı ve burundan nefes almayı zorlaştırır. Alt konka rezeksiyonu koterizasyonu ise hacmi büyümüş ancak ilaç tedavisi ile küçülmeyen alt burun etlerinin cerrahi operasyon ile küçültülmesi işlemidir.

Konka (Burun Eti) Nedir?

Burun içerisinde hava akışını, ısıtılmasını ve nemlendirilmesini sağlayan ve burun eti olarak adlandırılan organcıklara denir. Burunda alt, orta ve üst konka olmak üzere üçer adet bulunur.

Konka (Burun Eti) Ameliyatı Nedir?

Değişik nedenlerden dolayı büyüyen burun etlerinin (konka) cerrahi operasyonla alınması işlemidir.

Konka (Burun Eti) Büyümesinin Belirtileri Nelerdir?

Burun eti büyümesinde en sık görülen şikâyetler;

  • Burun tıkanıklığı
  • Ağzı açık uyuma
  • Geniz akıntısı
  • Sık sinüzit geçirme
  • Yüzde dolgunluk gibi durumlardır.

Alt Konka Rezeksiyonu Koterizasyonu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Alt konka rezeksiyonu koterizasyonu ameliyatında burundan girilip, burun yan duvarlarında bulunan havalı kemiğe girilip duvarlar çıkarılır. İşlemde her iki alt konkalar burun etlerini küçültücü cihazlar yardımıyla yakılıp küçültülür. Günümüzde konka cerrahisinde lazer ve radyofrekans teknolojisi daha çok kullanılmaktadır.

Alt Konka Rezeksiyonu Koterizasyonu Sıkça Sorulan Sorular

Konka (Burun Eti) Ameliyatları Ne Zaman Yapılmalıdır?

Ameliyat ergenlik döneminden sonra, yılın her zamanında yapılabilmektedir. Ancak alerjik rinitli hastalarda ameliyatın alerji mevsiminde yapılmaması gerekir.

Cerrahi operasyon sonrası burun etinin tekrar büyümesi riski %5 gibidir. Özellikle alerjik rinit hastalığın aksatıldığı hastalar ve sigara içen kişilerde yeniden burun eti büyümesi görülür.

Konkanın (burun eti) radyofrekans işlemi ile küçültülmesi işlemidir. Yaklaşık 10 dakika süren bu işlem lokal anestezi altında yapılmaktadır.

Kulak Burun Boğaz Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Kulak Burun Boğaz birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Kulak Burun Boğaz Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler