Anasayfa Tıbbi Birimler Psikiyatri Bipolar Affektif Bozukluğu
Bipolar Affektif Bozukluğu

Bipolar Affektif Bozukluğu

İÇİNDEKİLER

Bipolar Affektif Bozukluğu Nedir

Bipolar bozukluk, tedavi edilebilir hastalıklar arasındadır. Bipolar bozukluk zaman zaman, iki uçlu duygudurum bozukluğu, iki uçlu mizaç bozukluğu, manik depresif hastalık, bipolar affektif bozukluk benzeri isimlerle de anılmaktadır. Her 40-50 kişiden birinin etkilendiği bir sağlık sorunu olan Bipolar Affektif Bozukluk Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Psikiyatri Birimi hekimleri tarafından tedavi edilmektedir. Kadın ve erkek bireylerde eşit bir oranda görülen bu hastalığın görülme sıklığı meslek, gelir düzeyi, ırk veya eğitim seviyesine göre değişkenlik göstermez.

Bu hastalık içerisinde kimi zaman mani yani taşkınlık hali gözlenirken kimi zaman kişi kendisini depresyon ve çökkünlük halinde bulabilir. Yatışma ve alevlenme evreleriyle ilerleyen bu hastalıkta atak zamanları haricinde hasta tümüyle normale döner.

Bipolar Affektif Bozukluk Belirtileri

Bipolar bozukluk vakalarında kişi duygu durumunda aşırı yükselmelerden çöküşlere yani mani’den depresyona dalgalanmalar yaşar. Az uyumak, çok enerjik hissetmek, kendini diğer herkesten önemli görmek, kolay sinirlenmek ve normale kıyasla çok daha konuşkan olmak gibi durumlar yaşar.

Bipolar bozukluğu olan kişiler aşırı harcamalarda bulunmak veya depresif bir ruh haline bürünmek gibi durumlar yaşayabilirler. Kişinin depresyonu normal üzüntülerden daha şiddetli ve daha uzun süreli seyreder. Günlük yaşamsal aktivitelerine engel olacak düzeye gelir. İştah kaybı, enerji yoksunluğu, sürekli uyuma arzusu gözlenir. Umutsuzluk ve çaresizlik hissi kişiyi etkisi altına alır.

Bipolar Affektif Bozukluk Nedenleri

Hastalığın başlama sebepleri içerisinde üçte ikilik bir oranla genetik faktörler ağır basmaktadır. Öte yandan beyinde hücreler arası iletiyi gerçekleştiren kimyasalların taşınmasında veya seviyesinde yaşanan değişimler de bir diğer önemli nedendir. Bunun dışında stresli ve travmatik olaylar da bipolar bozukluk vakalarına neden olmaktadırlar. Bu nedenlerden herhangi biri bipolar bozukluğu tetikler ve kişinin davranış, düşünce ve duygu merkezlerini etkiler.

Duygudurum bozuklukları incelendiğinde uyarının diğer hücre kısmına aktarıldığı bölge ile uyarının alındığı bölge arasında ileti bozuklukları dikkat çeker.

Bipolar Affektif Bozukluk Tedavisi

Tedavi temel olarak ilaçlarla ilerler. Bunlar antidepresanlar, duygudurum dengeleyicileri ve antipsikotikler olarak üç ana başlıkta toplanır. İlaç tedavisi ile birlikte kişide iyileşme gözlense ve belirtiler uzun süre tekrarlanmasa bile ilaçlar koruyucu tedavi prensibi ile kullanılmaya devam eder. Çünkü koruyucu ilaçlar kesildiğinde hastalığın yeniden ortaya çıkma riskinin arttığı, istatistiki veriler ile sabittir.

Çoğunlukla hem depresif hem de manik belirtileri kontrol altına almak için tek ilaç yeterli olmaz. Hastalığın hangi evresinde olduğuna ve şiddetine göre birden fazla ilacın kullanılması gerekebilir. Bipolar bozukluk tedavisinde en sık düşülen hatalardan birisi hastanın kendisini iyi hissettiği zamanlarda ilaç tedavisini ve hekim ile ilişkisini kesmesidir. İlaç kullanmayı kendi kendine bırakmak hastalığın son derece hızlı şekilde yeniden tekrarlamasına neden olur.

Bu tedavi süresinde hastanın aynı zamanda tuz tüketiminden ve alkollü içeceklerden de uzak durması gerekir. Farmakolojik ilaç tedavisi ile birlikte psikoterapilerden de faydalanması başa çıkma mekanizmalarının gelişmesi açısından önemlidir.

Bipolar terapinin temel enstrümanı ilaç tedavisi olmasına karşın psiko eğitim de tedaviye dahil edildiğinde sonuçlar daha başarılı olur. Bütün bipolar bozukluk vakalarında tekrarlamaları ve hastanede geçirilen süreleri azalttığı bilinmektedir. Kişilerin strese yatkınlığı hastalığın yinelemesinde en önemli nedendir.

Bipolar bozukluğun ömür boyunca devam edebilen ve tekrarlayıcı ataklarla ilerleyen kronik bir ruhsal sağlık sorunu olduğunu bilmek gerekir. Hastalığın tekrarlayan karakteri, yüksek vaka sayısı, intihar riski taşıması da muhakkak koruyucu tedavilere devam edilip doktorla ve psikoterapiyle olan bağın koparılmaması gerektiğini bizlere hatırlatmalıdır.

Bipolar Affektif Bozukluk Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bipolar Affektif Bozukluk Koruma Tedavisinin Amaçları Nelerdir?

 • Dönem sayılarını ve hastalığın şiddetini azaltmak
 • İntihar girişimlerinin önüne geçmek
 • Hastaneye yatışları ve yatış sürelerini azaltmak
 • Yeni manik ve depresif süreçleri önlemek
 • Sağlıklı süreçleri uzatmak
 • Kişilerin yaşamsal işlev kapasitesini arttırmak

Mevsimsel Affektif Bozukluk Nedir?

Kısaca tanımlamak gerekirse mevsimsel olarak kendisini tekrar eden depresyon diyebiliriz. Özellikle kış ve son bahar aylarında ortaya çıkan bir çeşit depresyondur. Gündüz sürelerinin kısalması ile ilişkisi bulunan bu durum ekvatora uzak coğrafyalarda sıkça görülen bir ruhsal sağlık problemidir. Kişi kış ve sonbahar mevsimlerinde kendisini çökkün hissederken ilkbahar ve yaz aylarında saldırganlığa varan dürtüsel davranışlar gösterebilmektedir.

Bipolar Affektif Bozukluklar İçin Öneriler Nelerdir?

 • Kişi ailesini de sürece katmalı ve durum hakkında onları bilgilendirmelidir.
 • Hastalığın belirtileri, terapi desteği, tedavi süreci ve dönemleri hakkında detaylı bilgi edinmelidir.
 • Hastalığın dönem geçişleri öncesindeki haberci belirtileri tanımalıdır.
 • Nefes egzersizleri yapmalı
 • Sağlıklı ve dengeli beslenmeli
 • Doktorunuzla sıkça görüşmeli, kan düzeyi takiplerini ve duygu durum düzenleyicileri ihmal etmemeli
Psikiyatri Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Psikiyatri birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Psikiyatri Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Psikiyatri Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler