Anasayfa Tıbbi Birimler Beslenme ve Diyet Böbrek Hastalıklarında Beslenme
Böbrek Hastalıklarında Beslenme

Böbrek Hastalıklarında Beslenme

Böbrekler vücudun atık sistemi olarak çalışır. Vücuda alınan besinler, sindirim sisteminde birçok işlemden geçer. Besinlerin sindirim sürecinde kullanılmayan kısmının vücuttan dışarı atılması, hayati önem taşır. Sağlıklı bir vücut için böbreklerin işlevlerini eksiksiz şekilde yerine getirmeleri gerekir.

Böbreklerden biri ya da ikisinin görevini yerine getiremediği hallerde vücut dışına atılması gereken sıvı atıklar, vücut içerisinde toplanır. Bu toplanma sonucunda vücuttaki toksinler ile kandaki üre ve kreatin değerleri artar.

Böbrek hastalıklarında beslenme, hastalığının tedavi sürecinde hastanın yaşam kalitesinin yükselmesi ve yan etkilerin önlenmesinde önemlidir. Her hastaya özgü bir diyet ve beslenme programı hekim tarafından belirlenir.

Böbrek Hastalıklarında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Tuz kullanımını mümkün olduğunca sınırlandırması gerekir; çünkü böbrek hastalıklarında tuzun vücuttan dışarı gerektiği şekilde atılamaması sonucu tuzun olumsuz etkilerine daha fazla maruz kalınır.

Gün içinde öğün atlamadan ve hekim tarafından önerilen beslenme programını aksatmadan beslenmek gerekir. Böylece fonksiyon bozukluğunun ilerlemesi önlenebilir.

Böbrek hastalıklarında beslenme kadar sıvı tüketimi de büyük öneme sahiptir. Hasta, sıvı tüketiminin takibini yapmalı ve hekimin tavsiye ettiği ölçülerde sıvı almalıdır.

Tüketilen besinlerin pişirilme biçimlerine de dikkat etmek gerekir. Besinler haşlama, ızgara gibi sağlıklı pişirme yöntemleri kullanılarak hazırlanmalıdır. Kızartma gibi sağlıksız pişirme yöntemleri tercih edilmemelidir.

Böbrek Hastalıklarında Uzak Durulması Gereken Besinler

Salamura, salça, konserve ve paketli gıdalar hazırlanışlarından dolayı bol miktarda tuz içerir. Bu besinlerden böbrek hastalarının mümkün olduğunca uzak durması gerekir.

Sucuk, salam, sosis, pastırma gibi ısıl işlem görmüş gıdaların sıklıkla tüketilmesi, böbrek fonksiyonlarının olumsuz etkilenmesine yol açabilir.

Yapay tatlandırıcılar içeren et veya tavuk bulyon tabletleri yerine evde hazırlanan tavuk ve et suyunu kullanmak gerekir.

Ciğer, yürek, böbrek, dil gibi sakatat çeşitlerinden de yüksek kolesterol içermeleri nedeniyle uzak durmak gerekir.

Böbrek Hastalıklarında Diyetin Önemi

Böbrek hastalıklarında kişiye uygun bir diyet programının uygulanması, böbrek hastalığının ilerlemesini yavaşlatır. Ancak hasta, doktorun önerdiği programa uymazsa, hastalığın ilerleme hızı artabilir.

Diyet, ileri seviyedeki hastalardaki şikâyetlerin de azalmasını sağlar. Diyet programıyla yüksek tansiyon, bulantı, kusma gibi durumlarda azalma olur. Ayrıca kandaki üre, ürik asit, potasyum değerlerinin normal seviyeye dönmesine yardımcı etkisi vardır.

Diyet sürecinde listede belirtilenden daha az miktarda besin tüketilmesi uygun değildir. Vücut, gerekli enerjiyi, karbonhidrat ve yağlardan sağlar. Gereken miktardan az besin alınması halinde vücut, enerji ihtiyacını karşılamak için kendi yapı taşlarını kullanmaya başlar.

Beslenme ve Diyet Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Beslenme ve Diyet birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Beslenme ve Diyet Konuları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Beslenme ve Diyet Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler