Anasayfa Tıbbi Birimler Kalp ve Damar Cerrahisi Cerrahi Ablasyon Tedavisi
Cerrahi Ablasyon Tedavisi

Cerrahi Ablasyon Tedavisi

Sağlıklı bir insanın kalbi dakikada ortalama 70 kez atar. Ancak bazı durumlarda sinüs düğümünde yaşanan küçük elektrik akımları nedeniyle ritim bozukları ortaya çıkar. Ablasyon tedavisi de kalpteki ritim bozukluklarının tedavisinde kullanılan bir yöntemdir.

Ablasyon Nedir?

Ablasyon, kalpteki ritim bozukluklarının tedavisinde kullanılan bir işlemdir. Ablasyon ile, kalpte ritim bozukluğuna neden olan sorunlu bölge tamamen ortadan kaldırılır. Bu işlemde ısı üreten ya da soğutucu enerjiler kullanılmaktadır. Bu nedenle ablasyon işlemleri soğuk ve sıcak ablasyon olarak ikiye ayrılmaktadır.

Sıcak ablasyon işleminde radyofrekans enerji kullanılmaktadır. Bu yöntemde hasarlı bölge radyofrekans enerji denilen radyo dalgaları ile 50-70 derece arasında ısıtılır. Böylece aritmiye ya da çarpıntıya neden olan hasarlı bölge kalıcı bir şekilde ortadan kaldırılır.

Soğuk ablasyon işlemi ise ‘dondurma’ olarak bilinir. Bu işlemde nitrojen gazı ile hedef bölge -50 ile -70 dereceye kadar soğutularak dondurulur. Soğuk ve sıcak ablasyon tercihleri ise aritminin türü ve şiddetine göre değişmektedir.

Ablasyonun Avantajları Nelerdir?

Ablasyon işlemleri;

 • İlaçların yapamayacağı bir şekilde kalp ritim bozukluklarına neden olan sorunlu bölgeyi bütünüyle ortadan kaldırır.
 • Hastaların ömür boyu kullanması gereken ritim düzenleyici ilaçlara mahkûm kalmasını önler
 • Ablasyonda başarı oranı %70-90 arasındadır.
 • İyileşme süreci oldukça kısadır. 1 gün içerisinde normal hayata dönülebilmektedir.

Ablasyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ablasyon tedavisi, elektrofizyolojik çalışmalara benzemektedir. Tek farkı işlem esnasında ilave bir kateter daha kullanımıdır. EPS’de sadece tanı konulduğu için ablasyon EPS’nin bir sonraki aşaması olarak düşünülebilir. Elektrofizyoloji ile aritminin nedenleri ve kalpteki yeri belirlenir, ablasyon işlemi ile de sorunlu bölge ortadan kaldırılır.

Kateter ablasyonunda kasık veya koldaki toplardamarlardan kalbe kateter gönderilir. X ışınları ile kateterin kalbin neresinde olduğu takip edilir. Kateterin ucunu kayıt aletine bağlanarak kalbin EKG kayıtlarına ulaşılır.

Kateter kullanılarak tahribat olan bölgeye radyofrekans enerjisi verilerek sorunlu bölge ortadan kaldırılır.

Ablasyon Tedavisi Sıkça Sorulan Sorular

Ablasyon Mu İlaç Tedavisi Mi Etkilidir?

İlaç tedavisi de ablasyon da hastalığın düzeltilmesinde etkilidir. Ancak bazı durumlarda ilaç tedavisi ritim bozukluğunu düzeltmiş izlenimi verebilir. İlerleyen zamanlarda hastalık daha kötü bir hal alabilir. Hastalığın bu şekilde daha kötü bir hal almaması için ablasyon tedavisine ihtiyaç duyulur. Kalp ritim bozukluklarının tedavisinde geç kalmamak için ablasyon tedavisi mutlaka yapılmalıdır.

İkinci bir konu ilaçların çeşitli yan etkileri olabilir. Bu yan etkilere maruz kalmamak ve rahatsızlığın ilerlememesi için ablasyon tedavisi kesim çözüm denilebilir.

Kateter ablasyonu sonrası;

 • Binde 1-2 oranında ölüm riski
 • Kalp zarına sıvı dolarak kalbi sıkıştırması
 • Koroner arter spazmı
 • Yüksek dereceli AV blok
 • Kalp zarı iltihabı
 • Damar zedelenmesi
 • Karın içine kanama
 • Kateter giriş yerinde kanama
 • Tansiyon düşüklüğü geçici iskemik atak gibi riskler ortaya çıkabilmektedir.

Ablasyon çeşitleri sıcak ve soğuk ablasyon olarak ikiye ayrılır. Sıcak ablasyon işleminde radyofrekans enerji kullanılmaktadır. Bu yöntemde hasarlı bölge radyofrekans enerji denilen radyo dalgaları ile 50-70 derece arasında ısıtılır. Böylece aritmiye ya da çarpıntıya neden olan hasarlı bölge kalıcı bir şekilde ortadan kaldırılır.

Soğuk ablasyon işlemi ise ‘dondurma’ olarak bilinir. Bu işlemde nitrojen gazı ile hedef bölge -50 ile -70 dereceye kadar soğutularak dondurulur.

Kalp Damar Cerrahisi Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Kalp Damar Cerrahisi birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Kalp ve Damar Cerrahisi Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler