Anasayfa Medya Koruyucu Sağlık Ve Sağlığın Geliştirilmesine Yönelik Etkinlikler Cinsel İlişki Sırasında Baş Ağrısı

Cinsel İlişki Sırasında Baş Ağrısı

Cinsel birleşme sırasında hissedilen baş ağrısı, hastayı cinsel birliktelikten uzaklaştırır. Bu durum çiftler arasında duygusal ve psikolojik sorunlara yol açabilir. Ancak cinsel aktivite sırasında hissedilen baş ağrısı, kişinin genel sağlık durumu hakkında tehlikeli durumların habercisi olabilir. Her ne kadar toplumda sıkça görülse de cinsellikle ilgili konuların tabu olarak değerlendirilmesi, pek çok kişinin bu şikayetle doktora başvurmasına engel olur. Hastaların büyük çoğunluğu, ancak yaşam kaliteleri aşırı derecede bozulduğunda doktora başvuruyorlar. Özel Ortadoğu Hastanesi Nöroloji Uzmanı, Uzman Doktor Elif Nur Kıvrak cinsel ilişki sırasında yaşanan baş ağrısı şikayetine dair merak edilenleri sizler için anlattı.

Cinsel ilişki sırasında baş ağrısı şikayetinin toplumda görülme sıklığı ile kıyaslandığında doktora başvurma oranının son derece düşük olduğunu belirten Elif Nur Kıvrak, özellikle orgazm esnasında hissedilen şiddetli baş ağrısının, beyni beslemekle görevli damarlarda yaşanan bir yırtılmanın habercisi olabileceğini belirtti. Bu durumun beyin kanamasına neden olabileceğinin altını çizen kıvrak, orgazmik baş ağrısı olarak da bilinen bu ağrının ciddiye alınması gerektiğini vurguladı.

Toplumda migren vakalarının yaygın olduğunu ve migren rahatsızlığının beyin damarları ile ilişkili bir baş ağrısı olduğunu vurgulayan Elif Nur Kıvrak, ailesinde veya kendi geçmişinde migren öyküsü bulunan kişileri uyardı. Zira migren öyküsü olan bireylerin orgazm sırasında baş ve boyun ağrısı hissetme olasılığı, diğer bireylere kıyasla daha yüksek. Hatta migren öyküsü bulunan kişiler daha az efor sarf edilen mastürbasyon sırasında bile baş veya boyun ağrısı hissedebiliyorlar.

Damarlarda yaşanan genişlemenin neticesinde damarlar yırtılabilir. Bu da beyin kanamasını beraberinde getirebilir. Kanamanın ardından hastanın beyninde meydana gelen hasar, kısmi felç, tam felç veya yaşam kaybı gibi acı sonuçlar doğurabilir.

Cinsel İlişki Sırasında Yaşanan Baş Ağrısı İki Gruba Ayrılır

İyi Huylu Baş Ağrısı

Cinsel birleşim sırasında, orgazm öncesi veya orgazm anında başlayan ağrılardır. Kişinin yaşadığı heyecan, ağrının yoğunlaşmasına sebep olur. Bu nedenle kişi cinsel birleşmeyi sonlandırabilir. Ağrı şikayetini yaşayan kişiler, cinsel birliktelikten uzak durma eğilimi gösterirler. Migren hastalarında daha sık karşılaştığımız bu ağrılar, cinsel birliktelik öncesinde alınacak bazı ilaçlar ile kontrol altına alınabilir. Kimi zaman doktorlar antidepresan ilaçlar reçete ederek kişinin bu ağrılarını giderme yoluna giderler. Ancak doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanmanın ne denli tehlikeli olduğunu bir kez daha vurgulamakta yarar var. Buna benzer bir şikayetiniz varsa geç kalmadan bir nöroloji servisine başvurmanız gerekir.

Cinsel İlişki ile Başlayan Şiddetli Baş Ağrısı

Bu tür ağrılar eğer kişinin kendi yaşantısında maruz kaldığı en şiddetli baş ağrısı ise veya en şiddetlilerinden biriyse, bu durum çok tehlikeli olabilir. Beyin kanaması riskinin yüksekliğine işaret eder. Acil müdahale gerektiren bu durumla karşılaşıldığında derhal en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Yapılan tetkikler neticesinde aksi bir durum kanıtlanmadığı sürece bu baş ağrısı “tehlikeli” olarak nitelendirilir.

İyi huylu baş ağrısı da tedavi gerektirmektedir. Zira bu ağrının altında yatan sebep beyin damarlarından birinde meydana gelen bozukluk olabilir. Ve bu durum da beyin kanaması riskini içinde barındırır. Damar bozukluğu yaşanmasa bile kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bu tip baş ağrıları mutlak suretle tedavi edilmelidir.

Cinsel birlikteliğin sağlıklı şekilde sürdürülebilmesi ve ölümcül sonuçlar doğurmaması için bu tip baş ağrısı yaşayan kişilerin muhakkak doktora başvurması gerektiğini belirten Uzman Nörolog Elif Nur Kıvrak, ister hafif ister çok şiddetli olsun, cinsel aktivite sırasında hissedilen baş ağrısının önemsenmesi gerektiğini vurguladı.

Sosyal Medyada Paylaş
Benzer Haberler
Online İşlemler