Anasayfa Tıbbi Birimler ÇOCUK KARDİYOLOJİ

Çocuk Kardiyoloji

Bebeğin anne karnında bulunduğu andan 18 yaşına kadar uzanan süreçte bütün çocukların kalp rahatsızlıkları üzerine uzmanlaşan bilim dalına çocuk kardiyolojisi adı verilmektedir. Bu evrede çocuklarda kimi zaman doğuştan kimi zaman ise sonradan oluşan kalp rahatsızlıkları gözlemlenebilir. Çocuk kardiyolojisinin önde gelen sağlık kuruluşları arasında yer alan Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde yalnızca 18 yaşına kadar çocukların değil, doğumsal kalp hastalığı bulunan yetişkinlerin de tedavisi gerçekleştirilmektedir.

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Birimi’nin ilgi alanları;

Çocuklarda kalp rahatsızlıklarının bir kısmı belirti göstermez ya da söz konusu belirtiler hafif seyreder. Bazen de ağır seyirli belirtiler gözlenir. Bu belirtiler bebekte beslenme zorluğu, hızlı nefes alıp verme, kilo alamama, morarma, emerken yorulma, nefes darlığı ya da sık alt solunum yolu enfeksiyonu biçiminde kendisini gösterebilir.

Çocukluk evresinde gözlenen pek çok hastalığın seyri sırasında kalp ve dolaşım sistemi engellenmektedir. Bu rahatsızlıklar; romatizmal hastalıklar, doğumsal hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları, böbrek ve karaciğer hastalıklarıdır. Tıp bilimindeki yeni gelişmelerle birlikte öncesinde ancak ameliyatla tedavi edilebilen çok sayıda hastalık günümüzde ameliyata ihtiyaç duyulmadan kateter anjiografi işlemi ile tedavi edilebilmektedir. Çocuklarda gözlemlenen kalp rahatsızlıkları 3 ana başlık altında değerlendirilmektedir. Siz de çocuklarınızın kalp sağlığı için Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’ne başvurabilirsiniz.

Online İşlemler