Anasayfa Tıbbi Birimler Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Çocukluk Çağı Taramaları
Çocukluk Çağı Taramaları

Çocukluk Çağı Taramaları

Çocukluk çağında yapılan taramalar, sonraki dönem hayat konforu açısından büyük taşır. Bu taramalar, erken teşhis ile önlenebilen ya da tedavi edilebilen hastalıkların hiçbir belirti olmadan tanımasında büyük önemi vardır. Yenidoğan döneminden başlayarak çocukluk çağında da devam eder. Bu taramalar sadece çocuğu yaşatmak için değil yaşam kalitesini artırıp sürdürülebilir kılmak için de önemlidir. Bu kapsamda;

  • Hastalık ve sakatlıkları önlemek
  • Hastalıkların erken tanı ve tedavisi
  • Çocukluktan erişkinliğe taşınan hastalık yükünün azaltılması
  • Bakımın sürekli olmasının sağlanması
  • Çocuğun sağlıklı yetişmesi için çocuk çağı taramaları ve sonuçlarının izlenmesi önemlidir.

Tarama ve izlemler farklı amaçlarla, farklı yaş gruplarında yapılır. Türkiye’de her doğan çocuk, doğumdan sonra ilk yıl 9 kez, 6 yaşına kadar 17 kez, bundan sonra da okul çağı süresince yılda bir kez izlenmektedir.

Erken çocukluk (0-3 yaş) ve ergenlik (10-19) dönemlerinde ise izlemlerin sıklığı içeriği farklılaşır.

Yenidoğan bebeklerde topuk kanı taraması ile fenilketonüri, konjenital hipotiroidi, kistik fibrozis ve biyotinidaz eksikliği yönünden taramalar yapılır.

Doğum sonrası bebeklerde işitme kaybı olup olmadığı da kontrol edilir. İşitme kaybı, çocukluk çağındaki travmalar veya progresif işitme kaybına neden olan genetik hastalıklara bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle ilköğretim birinci sınıfta her çocuğa işitme taraması yapılır.

Çocukla yapılan bir diğer tarama da görme taramasıdır. Görme taramaları bebeklik ve çocukluk döneminde ayrı ayrı yapılır.

Bebeklikte en önemli taramalardan biri de gelişimsel kalça displazisi (doğumsal kalça çıkığı) taramasıdır. Bebek 1 aylık olduğunda kesinlikle kalça çıkığı taramasının yaptırılması gerekir.

Çocukluk döneminde yapılacak taramalar ile erişkin döneminde karşılaşılan hastalıklar önlenebilmektedir. Özellikle kalp-damar hastalıkları, diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıklar, uygun beslenme ve spor yapma alışkanlıkları ile önlenebilmekte veya etkile azaltılabilmektedir.

Okul Öncesi Check Up Gerekli Midir?

Bebeklik ve çocuklukta yapılacak sağlık taramalarıyla hastalık kaynaklı geri dönüşümü olmayan hasarlar engellenebilir veya etkileri azaltılabilmektedir. Dolayısıyla çocuklar okula başlamadan önce sağlık kontrollerinin yapılması, hastalıkların erken tanısı açısından önem kazanmaktadır. Bu kontroller çocukların hem fiziksel hem de psikolojik açısından önemlidir. Okullar başlamadan önce yapılacak göz muayenesi, diş kontrolleri, işitme problemi testleri çocuğun okul başarısını da olumlu etkileyecektir.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler