Anasayfa Medya Koruyucu Sağlık Ve Sağlığın Geliştirilmesine Yönelik Etkinlikler Ekranlardan Yayılan Mavi Işık, Melatonin Hormonunu Baskılıyor

Ekranlardan Yayılan Mavi Işık, Melatonin Hormonunu Baskılıyor

Gündelik yaşantımızın vazgeçilmez parçası haline gelen tablet, telefon ve bilgisayarların ekranlarından yayılan mavi ışık, vücudumuzdaki melatonin hormonunu baskılıyor. Uzmanlar, melatonin hormonunun salgılanmasındaki düzensizliğin, uykusuz gecelere ve hızlı yaşlanmaya neden olduğu görüşünde. Normal koşullarda geceleri gözlerimizi kapattığımızda, melatonin hormonu devreye girerek sağlıklı bir döngü oluşturur. Çocukların büyüme süreçlerinde sağlıklı uyku uyuyabilmeleri için uyumadan önce dijital ekranlara bakmaması gerekiyor.

Özel Ortadoğu Hastanesi uzmanları, ekranlardan yayılan mavi ışığın gözlerimize verdiği zararları sizler için anlattı.

Melatonin Hormonunun Salgılanmasını Sekteye Uğratır

Uzmanlar telefon, bilgisayar ve tablet ekranlarından yayılan mavi ışığın, güneş ışığı ile farklılıklarına değiniyor. Güneş bütün renklerdeki ışıkların toplanması ile oluşan beyaz bir ışıktır. Güneş ışınları, içerisinde mavi ışığı da barındırır. Mavi ışık bunların içerisinde en yüksek enerjiye sahip olan ışıktır. Gözümüzün korneasından ve lensinden kolaylıkla geçer. Gün içerisinde ışığa ihtiyacımız vardır. Ancak geceleri maruz kaldığımız mavi ışık, sağlığımız açısından önemli olan melatonin hormonunun salgılanmasını sekteye uğratır. Uyku kalitemiz açısından son derece gerekli olan melatonin hormonu, güneş ışınları ile uyarımı azalan bir hormondur. Bedenimizde antioksidan görevi görür. Bunun yanı sıra melatonin hormonunun kanser oluşumuna karşı bazı önleyici etkileri de vardır.

Yaşlanma Sürecini Hızlandırır

Melatonin hormonu, uyku sağlığımız için yadsınamaz bir öneme sahiptir. Gece karanlık olmasına karşın sürekli olarak dijital ekranlara bakıyorsak, doğanın döngüsünü doğrudan yapay etkenlerle bozmuş oluruz. Mavi ışığa maruz kalarak görmemizi baskıladığımızda, hem vücuda faydalı hormonun düzenli döngüsünü bozarız, hem de uykusuz geceler yaşarız.

Melatonin hormonu gece saatlerinde harekete geçer ve düzensiz biçimde salgılanır. Zira ancak karanlıkta aktif hale gelir. Melatonin hormonunun salgılanmasındaki düzensizlik, uykusuzluk bir yana, yaşlanma sürecini de bir hayli hızlandırır. Eğer gün içerisinde uykusuzluk, baş ağrısı ve yorgunluk gibi şikayetler yaşıyorsanız, bu uyku sağlığınızın yeterince iyi olmadığını işaret ediyor olabilir.

Gece Lambası ve Tablet Bilgisayarlardan Uzak Durun

Özellikle çocukların büyüme evresinin sağlıklı şekilde ilerleyebilmesi için uyku öncesinde ekrana bakmamaları gerekir. Uyku saatlerinde gece lambası kullanmak da tavsiye edilen bir durum değildir. Zira gözümüze ulaşan, retinamızın algıladığı en küçük ışık uyku döngümüzü bozar. Uyumadan önce ekrana bakmamak çok önemli… Elbette uykuya dalmak kolay değil. Pek çok insan başka bir şeyle yorulduktan sonra uykuya dalabiliyor. Bunun için en güzel yöntem kitap okumak.

Gün içerisinde de kendimizi mavi ışıklardan koruyabilmek adına bazı gözlükler veya ekran filtreleri kullanabiliriz. Her ne kadar etkinlikleri bilimsel anlamda henüz kanıtlanmamış da olsa, ekranlardan yayılan mavi ışığı süzdüğü ve bir parça engellediği düşünülmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş
Benzer Haberler
Online İşlemler