Anasayfa Tıbbi Birimler Gastroenteroloji Endoskopik Pilor Balon Dilatasyonu
Endoskopik Pilor Balon Dilatasyonu

Endoskopik Pilor Balon Dilatasyonu

İÇİNDEKİLER

Endoskopik Balon Dilatasyonu Nedir?

Günümüzde en yaygın şekilde tercih edilen tedavi yöntemlerinin başında gelen endoskopik balon dilatasyonu, yemek borusunun darlıklarında dar olan bölgenin balonla veya buji ile dilatasyonu yani genişletilmesi esasına dayanır. Sağladığı avantajlardan ötürü tedavi seçenekleri arasında ilk sırada yer alan bu yöntemde farklı ölçülerde buji ve balonlar kullanılmaktadır.

Balon Dilatasyonu Nasıl Yapılır?

Dilatasyon işlemi floroskopi altında gerçekleştirilir. Bölgeye endoskop aracılığı ile girilerek sfinkter bölgesinden kılavuz görevi görecek bir tel geçirilir. Ardından bu tel üzerinden şişirilmemiş haldeki bir balon geçirilir. Skopi altında sfinkter bölgesi hizasına ulaşıldığında balon şişirilir. Bu sayede planlanan ve istenen genişleme sağlanmış olur.

Endoskopi Pilor Nedir?

Pilor, mide ve onikiparmak bağırsağı arasındaki geçişleri kontrol etmekle görevli kas gruplarından oluşan bir yapının adıdır. Pilor, mide organının ön sindirim fonksiyonu ve depolama işleviyle birlikte, ön sindirimi gerçekleşen midedeki maddenin düzenli biçimde onikiparmak bağırsağına geçmesini sağlar.

Dilatasyon İşlemi Ne Kadar Sürer?

Gastroskopi esnasında da uygulanabilecek bir işlem olan dilatasyonun etkisi 6 ila 12 ay arasında bir zaman dilimini kaplar. Belirtilerin yeniden ortaya çıkması halinde ise 1 yıllık periyotlarla tekrarlanabilir. Balon dilatasyonu diye adlandırdığımız bu yöntemde 30-40 mm çapında dilatasyon balonları özofagusun alt bölgesine yerleştirilir. Ardından da şişirilir.

Gastroenteroloji Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Gastroenteroloji birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Gastroenteroloji Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Gastroenteroloji Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler