Anasayfa Tıbbi Birimler Kulak Burun Boğaz Endoskopik Sinüs Cerrahisi
Endoskopik Sinüs Cerrahisi

Endoskopik Sinüs Cerrahisi

Endoskopik sinüs cerrahisi, sinüs hastalıklarının ameliyat ve tedavisinde kullanılır. Bu cerrahide herhangi bir kesi yapılmadan burun deliklerine cihaz yerleştirilip detaylı görüntü alınır, çeşitli aletlerle sinüslerde bulunan patolojilere müdahale edilir.

Endoskopik Sinüs Cerrahisi Nedir?

Endoskopik Sinüs Cerrahisi, burun içi ve sinüzit operasyonlarında en ileri teknoloji kullanılarak yapılan tedavidir. Ucunda kamera bulunan mikro aletler ile herhangi bir kesiye gerek kalmadan operasyonlar yapılarak hastalıklar tedavi edilir. Operasyon sonrası burunda tampon kullanılmaz, dikiş olmaz. 1 gece hastanede kalan hasta, yaklaşık 4 gün sonra normal hayatına rahatlıkla dönmektedir.

Endoskopik Sinüs Cerrahisi Ameliyatı Hangi Hastalıklarda Yapılır?

ESC teknolojisiyle kronik sinüs iltihapları başta olmak üzere sinüs tümörleri, nazal polipozis, travma kaynaklı göz çukuru hasarları, burun içi iyi ve kötü huylu hastalıkların tedavisi, burun içi eğriliklerinin (deviasyon) düzeltilmesi, burun eti (konka) küçültülmesi, ön kafa kaidesi yaralanmaları, görme siniri basısı, beyin omurilik sıvısı ve göz yaşı kesesi drenaj ameliyatları gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Sinüs Ameliyatlarında Bilgisayar Teknolojisi (Cerrahi Navigasyon)

Paranazal sinüs cerrahisinde kullanılan aletlerin sinüs anatomisi içindeki yerleri, özel bir cihaz ve yazılım kullanılarak, sinüs tomografisi görüntülerinde gerçek zamanlı olarak üç boyuta ve 1 mm’den daha az hata ile takip edilmesini sağlayan teknolojidir.

Cerrahi navigasyon teknolojisi, ESC ameliyatlarının daha güvenli bir şekilde yapılmasına sağlayarak başarı şansını da artırır.

Endoskopik Sinüs Cerrahisi Sıkça Sorulan Sorular

Sinüzit Tehlikeli Midir?

Sinüzit tehlikeli bir hastalık değildir. Çok nadiren göze ve beyne yayılır. Bazen de sinüslerden akan mukus bronşit, kronik öksürük veya astımı azdırabilmektedir. Bunlara rağmen sinüzit tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Görme siniri, beyin zarı, beyin, göz, gözyaşı kanalı, beyne kan götüren atardamara yakınlığı nedeniyle sinüs cerrahisi incelik ve dikkat ister. Dikkatli olunmaması durumunda bu yapılar zarar görebilmektedir. Bu nedenle endoskopik sinüs cerrahisini uygulayacak doktorun tecrübeli olması gerekir.

ESC ameliyatı sinüzitin yaygınlığına bağlı olarak 1-2 saat arasında sürmektedir.

Balon sinoplasti, kronik sinüzit tanısı konulmuş vakalarda sıkça uygulanmaktadır.

Balon sinoplastinin avantajları;

  • Komplikasyon riski düşüktür
  • Fazla kanama ve ağrı olmaz
  • Başarı oranı yüksektir
  • Günlük yaşama dönme süresi 1 gündür.
Kulak Burun Boğaz Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Kulak Burun Boğaz birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Kulak Burun Boğaz Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler