Anasayfa Tıbbi Birimler Tıbbi Genetik Laboratuvar Enfeksiyon Hastalıkları
Enfeksiyon Hastalıkları

Enfeksiyon Hastalıkları

Enfeksiyon hastalıkları, virüs, parazit, bakteri ve mantar gibi mikroorganizmaların vücuda girip çoğalmasıyla ortaya çıkan hastalıklardır. Bu hastalıkların tanı ve tedavisi mikrobiyolojik laboratuvarlarda yürütülmektedir. Enfeksiyon hastalıklarının alanına birçok hastalık girmektedir.

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde virüs, bakteri, mantar ve parazit gibi mikroorganizmaların neden olduğu her türlü hastalık ile birlikte cinsel yolla bulaşan hastalıklar, AIDS, HIV, sarılık (hepatit), tüberküloz, tifo, bruselloz gibi hastalıklar, idrar yolu enfeksiyonları, ateşli hastalıklar, ishaller, grip, solunum yolu enfeksiyonları, ensefalit, menenjit gibi beyin ve omirilik enfeksiyonları, benisn zehirlenmeleri, diyabetik ayak enfeksiyonları, yumuşak doku enfeksiyonları, yoğun bakım ve cerrahi alan enfeksiyonları gibi çok sayıda hastalığın tanı, tedavi ve takip hizmeti verilmektedir.

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde Tedavi Hizmeti Verilen Enfesksiyon Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Birimi’nde tanı ve tedavi hizmeti verilen bazı hastalıklar şöyledir:

Virüs, Bakteri, Parazit ve Mantar Kaynaklı Hastalıklar

Virüs, bakteri, parazit ve mantar gibi mikroorganizmaların vücuda girip çoğalmasıyla ortaya çıkan hastalıklardır. Bu hastalıklar, solunum, kan vücut ısısı gibi birçok yolla kişiden kişiye bulaşabilmektedir. Hastalığa göre tedavisi ilaçlar veya cerrahi yollarla yapılmaktadır. Genellikle ateş, ishal, kas ağrıları, öksürme ve yorgunluk gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Bu belirtilerin görülmesi durumunda bir uzmana görünmek gerekir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

İnsanlar arasındaki cinsel münasebet ile bulaşan hastalıklardır. Bu hastalıkların en risklileri AIDS, HIV, Hepatit B ve bel soğukluğudur. Bu hastalıklardan korunmanın en etkili yolu kondom kullanma (korunma) ve tek eşliliktir. Kondom kullanımı bu hastalıkların bulaşmasını önlemek açısından etkili olsa da riski tamamen ortadan kaldırmamaktadır.

HIV ve AIDS

Cinsel ilişki yoluyla bulaşan en riskli hastalıklar HIV ve AIDS’tir. Etkisini bağışıklık sistemi üzerinde gösterir. Bu virüsler sanıldığının aksine vücuda yerleşerek ölüm riskini oluşturmaz. Ölüm, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve vücudun savunmasız hale gelmesinden kaynaklanmaktadır. HIV ve AIDS virüsünün yerleştiği hastalar, en küçük bir gripte bile bağışık sistemleri zayıf olduğu için grip hastalığından dolayı risk grubundadır. Bu hastalıklardan korunmak için korunmak (kondom kullanımı) ve rutin kontrollere dikkat etmek gerekir.

Hepatit (Sarılık)

Karaciğer iltihabı olan hepatit virüsleri, kan ve cinsel temas ile bulaşır. Hepatit’in A, B, C, D ve E türleri bulunmaktadır. Hemolitik sarılık, tıkanma (Obstrüktif) sarılığı ve hepatosellüler sarılık olmak üzere üç türü vardır. Bu hastalık, kandaki bilirubin oranı ölçülerek tespit edilir. Tedavide kandaki bilirubin oranının düşürülmesi amaçlanır. Hepatit B’de sarılık, yorgunluk ve güç kaybı gibi belirtiler gösterir. Aşı ile bu virüsten korunmak mümkündür ancak bazı durumlarda hastaların hastaneye yatışı ve hastalığın kontrolü gereklidir. Hepatit C’de karaciğere zarar veren bir hastalıktır. Hastaların % 70’inde bu hastalık kronik olarak devam eder. Hepatit D, B ve C hastalıkları tedavi edilmemesi durumunda ilerleyen yıllarda siroz veya karaciğer kanserine yakalanma riski büyüktür.

Koronavirüs

En ciddi enfeksiyon hastalıklarından biridir. 2019 yılında çıkan ve halen etkisini sürdüren Covid-19 (Koronavirüs) nedeniyle dünya genelinde milyonlarca insan hayatını kaybetmiştir. Ateş, yorgunluk, kuru öksürük, iştahtan düşme, kemik ve boğaz ağrısı gibi belirtiler göstermektedir. Belirtiler görülmesi durumunda acilen bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Tifo, Tüberküloz, Bruselloz vb. Hastalıklar

Bu hastalıklar hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklardır. Hastalığı barındıran hayvan ürünlerinin kullanımıyla veya hayvan ile temas yoluyla bulaşabilmektedir. Ateş, iştahsızlık, vücutta ağrılar ve uzun sürede kilo kaybı olarak belirtisini gösterir. Belirti ile birlikte bir uzmana başvurmak gerekir. Erken teşhis ile hastalığın neden olduğu ciddi problemlerin önüne geçmek mümkündür.

İdrar Yolu Enfeksiyonları

Bakterilerin idrar yoluna bulaşarak etkili olması sonucu ortaya çıkan hastalıklardır. Bu bakterilerden en çok böbrek, idrar yolu, mesane ve üretra etkilenmektedir. Sık idrara çıkma, boşaltıda ağrı ve yanma, ateş ve yorgunluk en çok görülen belirtilerdir. Kadınlarda erkeklere oranla daha çok görülmektedir. Bu durumda bir uzmana başvurarak antibiyotik tedavisine başlanması gerekir.

Grip ve Solunum Yolu Hastalıkları

En belirgin solunum yolu enfesiyonları; grip, nezle, sinüzit, migren ve bademcik iltihabıdır. Özellikle mevsim geçişlerinde etkili olmaktadır. En belirgin belirtisi baş ağrısı, ateş ve solunum zorluğudur. Bu belirtilerin görülmesi halinde bir uzmana başvurularak antibiyotik tedavisi ve ağırı kesici ile tedaviye başlanmalıdır. Hastalıktan korunmak için hijyene dikkat etmeli, bu tür rahatsızlığı bulunan kişiler ile yakın temasa girilmemelidir.

İshal

Yetişkinlerde gün içerisinde üçten fazla dışkılama, bebeklerde ise normalden fazlı sıvı dışkılama durumuna ishal denilir. İshalle birlikte kişilerde ateş, kusma veya baş ağrısı da görülebilmektedir. Kişi çok sıvı kaybettiği için bol sıvı tüketmek ve kaynağı belli besinler tüketmek gerekir.

Beyin ve Omurilik Enfeksiyonları (Enseflit, Menenjit vb.)

Beynin veya beyin zarlarının aynı anda iltihaplanması durumunda ortaya çıkmaktadır. Bu enfeksiyonlar, virüs, bakteri, parazit ve mantar kaynaklı olabilir. Yüksek ateş, kusma ve şiddetli baş ağrıları şeklinde kendini gösterir. Özellikle menenjit hastalığı çocuklarda çok önemlidir. Görme, duyma gibi kayıplar görülebilmekte, hatta ölümle bile sonuçlanabilmektedir. Bu tür hastalıkların tedavisinde en önemli şey erken tanıdır. Hastalığın ilerlemesine göre antibiyotik tedavisi veya cerrahi operasyonlar yapılabilmektedir.

Diyabetik Ayak Enfeksiyonları

Diyabetik hastaların büyük bir bölümünde ayak enfeksiyonları da görülmektedir. Erken teşhislerde antibiyotik tedavisi ile kontrol altına alınabilmektedir. İhtimam gösterilmemesi durumunda uzuv kaybına neden olabildiği için tedavisi hastanede yapılmalıdır. Özellikle erkeklerde uzun süreli diyabetik rahatsızlıklar ve aşırı kilo durumunda risk artar.

Yumuşak Doku Enfeksiyonları

En çok karşılaşılan enfeksiyon çeşitleridir. Dokularda meydana gelen ağrılar ve ateş en önemli belirtisidir. Kan testleri ile teşhis yapıldıktan sonra antibiyotik tedavisi uygulanır.

Enfeksiyon Hastalıkları Tedavisi Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde!

Sizin de her türlü enfeksiyon hastalığınığınızın tanı, teşhis ve tedavisinde Adana Özel Ortadoğu Hastanesi uzman hekimleri ve son teknoloji laboratuvarları ile hizmetinizde. Mutlu ve sağlıklı günler için Adana Özel Ortadoğu Hastanesi!

Enfeksiyon Hastalıkları Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Enfeksiyon Hastalıkları birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Tıbbi Genetik Laboratuvar Konuları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Tıbbi Genetik Laboratuvar Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler