Anasayfa Medya Duyurular Erken Evre KOAH Tanısı Hayati Öneme Sahip

Erken Evre KOAH Tanısı Hayati Öneme Sahip

KOAH‘lı hastaların büyük çoğunluğun henüz hastalığının farkında olmadığını belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanımız Dr. Nezaket Erdoğan, her 10 KOAH‘lı hastadan birine tanı konulabildiğini, Çünkü sigara içen kişilerin bu şikayetleri çoğunlukla sigara içimine bağladığını ancak belirgin nefes darlığı ve hırıltılı solunum olduğunda uzman hekime muayene olduklarını, bunun da tanının geç yani KOAH‘ın tanısının ileri evrede iken konulmasına sebep olduğunu söyledi.

Sigara içenlerin öksürük balgam hırıltı nefes darlığı şikayetleri olanların akciğer grafisi ve solunum fonksiyon testi yaptırması erken evre KOAH tanısı için hayati öneme sahip olduğunun altını çizen Dr. Nezaket Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

  • KOAH tanısı ne kadar erken konulursa hasta ileride akciğerlerde oluşabilecek daha kötü hasarlardan korunmuş olacaktır
  • KOAH tanısı aldıktan sonra öncelikle sigarayı bırakmak gerekmektedir
  • KOAH’ın uzun süreli tedavisinde ilaç tedavisi (şikayetlerin giderilmesi ve hastalığın kötüleşme dönemlerinin azaltılması için genellikle nefes yoluyla alınan ilaçların kullanılması) gerekir.
  • Akciğer rehabilitasyonu ve ileri evrede kandaki oksijen düzeyinin düşmesi ve/veya karbondioksit değerinin yükselmesi durumunda ev oksijen, non-invaziv mekanik ventilatörlerin uygulanması yer almaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş
Benzer Duyurular
Online İşlemler