Anasayfa Tıbbi Birimler Göğüs Hastalıkları Göğüs Travmaları (Toraks Travmalar)
Göğüs Travmaları

Göğüs Travmaları (Toraks Travmalar)

Göğüs travmaları (toraks travmalar), göğüs kafesini meydana getiren yapıların, fonksiyonel ve anatomik bütünlüğünün doğrudan veya dolaylı etki sonucu bozulması durumudur. Göğüs travmaları, travma kaynaklı ölüm vakalarının %25 ila %30’luk bir kısmını kapsamaktadır. Hastalar çoğunlukla 25 ve 50 yaş arasında olup, yüksekten düşme, ateşli silahla yaralanma, delici - kesici alet yaralanması, trafik kazası veya sıkışma gibi nedenlerle travma yaşamaktadırlar.

Künt Toraks Travması

En çok karşılaşılan travma şekli künt toraks travmasıdır. Düşme, trafik kazası veya sıkışma gibi olayların sonucunda meydana gelen göğüs travmasına “künt toraks travması” adı verilir. Hastalar, lokal şiddetli ağrı, cilt altı amfizemi veya nefes darlığı gibi şikayetler yaşarlar. Bu tarz travmaların %35 ila %40’ında kaburga kırığı söz konusudur. Eğer birinci kaburgada kırık mevcutsa, buna eşlik eden ciddi bir yaralanma da söz konusudur. Bunun yanı sıra yelken göğüs sorunu %5 ila 15’i arasında görülür. Sternum fraktürü ise hastalığının toplam %4’ünde etkili olmaktadır. Toraks Travması veya göğüs travması yaşayan hastaların %5 ila 15’inin durumu torakotomi gerektirir. Ateşli silahla yaralanma vakalarında kişinin yaralanmasına neden olan merminin namlu uzunluğu ve atış mesafesi, kişinin yaşadığı hasarın derecesi üzerinde etkilidir. Trafik kazası yaşayan kişilerde birden fazla sayıda sistem yaralanması olabilir. Delici ve kesici aletlerden kaynaklı yaralanmalarda ise iç organlarda meydana gelen hasar dikkatle incelenmelidir.

Göğüs Cerrahisi Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Göğüs Cerrahisi birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Göğüs Cerahi Hizmetleri

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Göğüs Hastalıkları Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler