Anasayfa Medya Koruyucu Sağlık Ve Sağlığın Geliştirilmesine Yönelik Etkinlikler Güncel Hemoroid (Basur) Ameliyatı Fiyatları

Güncel Hemoroid (Basur) Ameliyatı Fiyatları

Halk arasında basur olarak bilinen hemoroid; makat üzerindeki bağırsak çıkışının (rektumun) alt bölümünde yer alan şişkin kan damarları olarak tanımlanıyor.

Hemoroidin (Basur) Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde oldukça yaygın bir şekilde görülen bu rahatsızlık; anal bölgede ağrı, kaşıntı, kanama ve ıslaklık benzeri şikâyetlerle yaşam kalitesini ekiliyor.

Hemoroid Türleri Nelerdir?

Tedavi edilebilir bir hastalık olan hemoroid, iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. Dış hemoroid; anüsün dış çevresinde görülür. Bu bölgede bulunan yoğun sinirler nedeniyle ağrı, kaşıntı ve kanama gibi bulgularla fark edilir. Çok fazla belirti vermeyen iç hemoroid; anüsün ve rektumun derin ve iç bölümlerinde ortaya çıkar. Ağrısızdır ve kanama eğilimi gösteriyor.

Hemoroidin Nedenleri Nelerdir?

Hemoroid; rektumun alt bölgesinde farklı sebeplerden basıncın artmasına bağlı olarak olarak damarların şişmesi ile kendini hissettirir. Hemoroidi oluşturan nedenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Kronik kabızlık veya ishal,
  • Aşırı kilo,
  • Gebelik,
  • İleri yaş,
  • Dışkılanma sırasında zorlanma,
  • Liften yoksun beslenme,
  • Kalça bölgesinde tümörler
  • Kan sulandırıcı ilaçlar kullanma.

Hemoroid Tedavi Yöntemleri

Hemoroidin tedavisi, şikâyetlere ve hastalığın derecesine göre farklılık gösterir. Tedavi yöntemlerinde öncelikle diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri önerilir. Hastalığın erken evresinde bol meyve, sebze ve lifli gıdaların tüketilmesi, günde 2-3 litre su içilmesi ve düzenli tuvalet alışkanlığının kazanılması tedavi için önemlidir. Ayrıca hastalıkla ilgili şikâyetleri azaltmak için hemoroid pomadı, krem, fitil ya da ağızdan alınan ilaçlar reçete edilebilir. İlaç tedavisinde bir sonuç alınmadığında ameliyat uygulanabilir. Bu işlem için band ligasyonu, skleroterapi, lazer ve radyofrekans yöntemlerinden biri düşünülebilir.

Güncel Hemoroid Ameliyatı Fiyatları

Hastanelerin hemoroid tedavisi fiyatları şehre, bölgeye, semte, hastalığın derecesine, yapılacak operasyonun şekline ve hekime göre değişiklik gösterebilir.

Sosyal Medyada Paylaş
Benzer Haberler
Online İşlemler