Anasayfa Tıbbi Birimler Gastroenteroloji Hepatoloji (Karaciğer Hastalıkları)
Hepatoloji (Karaciğer Hastalıkları)

Hepatoloji (Karaciğer Hastalıkları)

Hepatoloji Nedir?

Karaciğerlerin Hepatit B ve Hepatit C enfeksiyonları, alkolden kaynaklanan karaciğer hastalığı, yağlı karaciğer hastalığı ve diğer metabolik hastalıklarının teşhis ve tedavisi hepatoloji birimi tarafından gerçekleştirilir. Özel Ortadoğu Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği’nde farklı sebeplerden kaynaklanabilen ileri seviye karaciğer yetersizliği olan siroz hastalığının ve komplikasyonlarının tedavisi ve takibi başarı ile gerçekleştirilmektedir.

Karaciğer İğne Biyopsisi Nedir?

Karaciğer hastalıklarının teşhisinde, karaciğer hasarının seviyesinin ve gerçekleştirilen tedaviye cevabının saptanmasında önemli bir misyonu olan karaciğer iğne biyopsisi, gerekli görülen hastalarda güvenle uygulanmaktadır. Metastatik ve primer karaciğer tümörlerinin tedavisinde faydalanılan ablasyon tedavisi girişimsel radyoloji kliniği ile birlikte gerçekleştirilir.

Fibroscan Nedir?

Değişik faktörlerden kaynaklı şekilde karaciğer hastalıklarında, hastalığın karaciğer üzerinde yarattığı zararın seviyesini ölçmek için kullanılan bir metottur. Uygulanan tedavilere karaciğerin hangi düzeyde cevap verdiğinin değerlendirilebilmesini sağlar.

Fibroscan Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

  • Yağlı karaciğer hastalığı vakalarında
  • Kronik viral Hepatit B ve Hepatit C vakalarında
  • Farklı nedenlerden kaynaklanan kronik karaciğer hastalıklarında
  • Karaciğer sirozunun teşhis ve takip sürecinde kullanılır.

Fibroscan Nasıl Yapılır?

Karaciğer yağlanması Fibroscan diye adlandırılan ileri teknoloji ürünü bir cihaz ile karaciğer sertliği (esnekliği), ağrısız, zahmetsiz ve hızlı bir şekilde ultrason dalgalarından faydalanılarak kısa süre içerisinde ölçümlenebilmektedir.

Fibroscan çok sayıda karaciğer hastalığının teşhisi için gereksiz yere biyopsi yapılmasının önüne geçer. Bu özelliği ile çok sayıda hastalığın tedavi sürecinin takibinde kullanılmaktadır. Fibroscan kullanılmasının en çok fayda sağladığı hastalıklardan bir tanesi de karaciğer yağlanmasıdır. Karaciğerde oluşan yağlanmanın miktarının ölçülmesi ve bu yağlanmadan kaynaklı olarak karaciğer dokusunda herhangi bir serleşmenin yaşanıp yaşanmadığının tespit edilmesi için büyük avantaj sağlar.

Gastroenteroloji Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Gastroenteroloji birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Gastroenteroloji Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Gastroenteroloji Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler