Anasayfa Tıbbi Birimler Üroloji Testis Cerrahisi Hidrosel Ameliyatları
Hidrosel Ameliyatları

Hidrosel Ameliyatları

Halk arasında su fıtığı, su toplaması veya torbaların şişmesi şeklinde adlandırılan hidrosel rahatsızlığı özellikle yeni doğan bebeklerde sıkça görülmektedir. Erkeklerde spermlerin korunduğu testis torbası, zarlı bir yapıya sahip koruyucu bir kılıf ile kapalıdır ve çift tabakalı halde bulunur. Tabakaların arasında spermler hem daha rahat hareket ederler hem de dışarıdan gelen etkenlere karşı daha korunaklı olmalarını sağlayan bir sıvı içerisindedirler. Bu sıvı, tabakalardan bir tanesi tarafından salgılanır ve diğer tabaka tarafından emilir. Normal koşullar altında bu süreç dengeli ilerler ancak dengenin bozulması halinde tabakalar arasındaki sıvı seviyesinde artışlar gözlemlenir ve torba şişmeye, zamanla da içi sıvı dolu bir kesecik haline bürünmeye başlar. Oluşan bu kesecik hidrosel olarak adlandırılır.

Çocukluk evresinde karşılaşılan hidroseli tedavi etmek için iki yaşına kadar beklenir ve kendiliğinden bir iyileşme olmazsa cerrahi tedavi tavsiye edilir. Hidrosel tedavisi esnasında çoğunlukla sünnet işlemi de gerçekleştirilir. Yetişkin bireylerdeki hidrosel tedavisi için yapılan cerrahi müdahale ortalama 30 ila 60 dakika içerisinde tamamlanır. İşlemin ardından torbaya dren yerleştirilir ve hasta bir ila iki gün kadar gözlem altında tutulur. Drenin alınmasının ardından hastanın taburcu işlemleri gerçekleştirilebilir. Hidrosel tedavisinin ardından hastalara birkaç gün süresince evde dinlenmesi tavsiye edilir. 7 günlük sürecin ardından hastanın vücudunda bulunan dikişlerin erimesi tamamlanır ve banyo yapabilecek duruma gelir. İlk yedi günlük dönemde hastanın torbanın yukarı doğru kalkmasını destekleyecek özel külotlar giymesi gerekir. Cerrahi operasyonun ardından ilk haftada antibiyotik, ağrı kesici ve antiinflamatuar ilaçlar kullanılır. İkinci haftadan sonra ise cinsel yaşamını yeniden aktif hale getirmeye hazır olur.

Hidrosel Ameliyatları Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde!

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi, Hidrosel ameliyatlarında yüksek başarı yüzdesine sahiptir. Çocuğunuzda veya sizde hidrosel hastalığı bulunuyorsa Özel Adana Ortadoğu Hastanesi uzman hekimleriyle hizmetinizde.

Üroloji Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Üroloji birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Testis Cerrahileri

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Üroloji Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler