Anasayfa Tıbbi Birimler Üroloji Testis Cerrahisi İnmemiş Testis Ameliyatları
İnmemiş Testis Ameliyatları

İnmemiş Testis Ameliyatları

İnmemiş Testis Ameliyatları bulunamayan testis vakalarında gerek araştırma gerekse de tedavi amaçlı olarak uygulanmaktadır. Belirtili şekilde bulunmasa dahi pek çok hastada operasyon anında karşılaşılır. Erkek bireylerde torbalardaki ısı vücudun ısısıyla kıyaslandığında iki ila dört derece arasında daha düşük seviyededir. Bu ısı testisle ilgili yapıların gelişebilmesi ve işlevlerini normal şekilde yerine getirebilmesi açısından şarttır. Testiste yüksek ısı olması durumunda bazı olumsuz değişiklikler gözlemlenebilir.

Bu değişiklikler altıncı ay itibariyle başlar ve giderek artış gösteren bu yapısal bozukluklar (deformasyonlar) uzun süre devam ederse, ileride çocuk sahibi olabilme yeteneğinin kaybedilmesine kadar uzanan olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Cerrahi müdahale ile yerine indirilen testisler normal gelişim süreçlerine kaldıkları yerden devam edebilirler. Geçmişinde inmemiş testis öyküsü bulunanlar arasında sterilite yani kısırlık oranı yüksek olmasına rağmen, erken yaşta indirilmiş olan hastalarda bu oranın oldukça düşük seviyelerde olduğu bilinmektedir.

İnmemiş testislerden kötü huylu tümörlerin çıkması ihtimali de normale kıyasla beş ila on kez daha sıktır. Fakat çoğunlukla 30, 40 yaştan itibaren görülmektedir. Erken yaşlarda testisin yerine indirilmiş olması bu yüzdeyi indirir mi sorusu ise halen daha tıp dünyası için tartışmalı bir konudur. 1980’li yıllarda 3 yaşına kadar geciktirilen cerrahi tedavi, 1990’lı yıllar itibariyle iki yaşına ve ardından da bir buçuk yaşına kadar indirilmiştir. Günümüzde genel eğilim testisi yerine indirme ameliyatının 12 aydan evvel, en geç de 18. ayda yapılmak üzere planlanmasıdır.

Bu ameliyatların hazırlık süreci fıtık ameliyatı ile benzerlik gösterir ve hatta testis yerine indirilirken varsa fıtık onarımı da gerçekleştirilir. Teknik ise testisin torba derisinin altına yerleştirilmesi şeklinde ilerler. Ameliyatın ardından hasta iki hafta sonrasında evine dönebilir.

İnmemiş Testis Ameliyatları Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde!

İnmemiş testis ameliyatları Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde uzman hekimler tarafından başarıyla yapılmaktadır. İnmemiş testis operasyonları için hastanemize başvurarak en uygun sağlık hizmetini alabilirsiniz.

Üroloji Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Üroloji birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Testis Cerrahileri

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Üroloji Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler