Anasayfa Medya Duyurular Kalbi Delik Hastaya Başarılı Ameliyatsız Kapama İşlemi

Kalbi Delik 22 Yaşındaki Hastaya Başarılı Ameliyatsız Kapama İşlemi


Son 1 yıldır artan nefes darlığı, çarpıntı ve çabuk yorulma şikayetleri ile hastaneye başvuran ve yapılan tetkikler sonucu kalbinin delik olduğunu öğrenen hasta ameliyatsız kapama işlemiyle sağlığına kavuştu.

Kalp deliklerinin, her canlı bin doğumda bir veya iki kişide görülebildiğini belirten özel Adana Ortadoğu Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Oytun Baykan, “Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte kalp delikleri artık anne karnında teşhis edilebiliyor. Kalp delikleri, kalbin sağ kulakçık ve sol kulakçığı arasındaki duvarın doğumsal kusur nedeniyle tam gelişmemesine bağlı olarak ortaya çıkıyor” dedi.

Doç. Dr. Ahmet Oytun Baykan, atriyal septal defekt (ASD) ismi verilen kalp deliklerinin %80’i Ostium Sekundum tip ASD’ler olduğunu ve bu tip kalp deliklerinin ameliyatsız yöntemle (şemsiye yöntemi) kapamaya uygun olduğunu ifade ederek, “22 yaşındaki hastamız İlhan bey son 1 yıldır artan nefes darlığı, çarpıntı ve çabuk yorulma şikâyetleri ile kliniğimize başvurdu. Yaptığımız tetkiklerde ve ekokardiyografik incelemesinde, kalbin sol ve sağ kulakçıkları arasında bulunan duvarda yaklaşık 28 mm’lik delik tespit ettik. Erişkin yaşa ulaşmış hastalarımız elbette kalp deliğini ilk duyduklarında şaşırıyorlar” dedi.

Kalbi delik hastaya başarılı ameliyatsız kapama

Ameliyatsız(Perkütan) ASD kapama yönteminin, anjiyodan bir farkı olmadığının altını Çizen Doç. Dr. Baykan, “Hastamız İlhan beyin kalp deliğinin Ameliyatsız(Perkütan) ASD kapama işlemine uygun olduğuna karar verdik. Anjiyografi laboratuvarımızda hastaya sağ kasık bölgesindeki toplar damar vasıtasıyla katater yerleştirip, ardından bu katater ile kalp deliğinden geÇerek delik olan bölgeyi 30 mm’lik Kapama Cihazı(Şemsiye Yöntemi) ile başarılı bir şekilde kapattık” dedi.

Ameliyatsız(Perkütan) ASD Kapama işleminin uygun hastalarda, cerrahi yönteme göre avantajlarının olduğunun altını çizen Doç. Dr. Baykan, “Perkütan ASD kapama başarı oranı cerrahi yöntem kadar yüksektir. Tedavi sonrası komplikasyon oranı cerrahiye göre daha düşüktür(%2-%5), hastalar kısa zamanda hastaneden taburcu olarak, birkaç gün içinde günlük hayatlarına dönebilirler. Cerrahi yöntemde olduğu gibi göğsün açılması ve kalp akciğer makinesine bağlama gerekmez ve estetik açıdan da göğüste ameliyat izi kalmaz” diye konuştu.

22 yaşında kalbinin delik olduğunu öğrenen İlhan B. ise 1 yıl öncesine kadar hiçbir şikâyetinin olmadığını kaydederek, “Şikâyetlerim artınca Ortadoğu Hastanesi’ne başvurdum. Doktorumuz Ahmet bey kalbin delik dediğinde çok şaşırdım ve korktum. Ancak doktorumuz ameliyatsız yöntemden bahsettiğinde çok rahatladım.Çok şükür sağlığıma kavuştum.Doktorum Ahmet Oytun Baykan’a ve Ortadoğu Hastanesi’ne çok teşekkür ediyorum” dedi.

Sosyal Medyada Paylaş
Benzer Duyurular
Online İşlemler