Anasayfa Tıbbi Birimler Tıbbi Genetik Laboratuvar Kalıtsal Kanser (Onkolojik) Genetik Testleri
Kalıtsal Kanser (Onkolojik) Genetik Testleri

Kalıtsal Kanser (Onkolojik) Genetik Testleri

Ailesinde kanser vakası görülen bireylerin, genlerinde kalıtsal kanser sendromu olup olmadığının tespitinde kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, tüm kanser türlerinin yüzde 13’ü kalıtsal mutasyonlardan kaynaklanmaktadır.

Kalıtsal Kanser Genetik Testleri ile bireylerde genetik kanser olup olmadığı tespit edilerek aile risk planlaması yapılmaktadır.

Kanser riski bulunan kişilerin aile hikâyesinde de bu tür sendromlar bulunması, o kişinin diğer kanser türlerine yakalanma riskini de belirlemektedir. Bu testlerin sonuçlarına göre kanser oluşmadan koruyucu cerrahiler ve tedavi planları yapılabilmektedir.

Genetik testler her hasta için uygun değildir. Bu testler, kanser genetiği konusunda uzman onkologlar tarafından belirle kriterleri taşıyan hastalara tavsiye edilmektedir. Bu testlerin sonuçları ise onkoloji uzmanları ve genetik danışmanlar tarafından yorumlanıp risk planlaması yapılmaktadır.

Diğer Tıbbi Genetik Laboratuvar Konuları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Tıbbi Genetik Laboratuvar Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler