Anasayfa Tıbbi Birimler Göz Hastalıkları Katarakt Cerrahisi
Katarakt Cerrahisi

Katarakt Cerrahisi

Dünya genelinde her yıl 19 milyon insan katarakt ameliyatı oluyor. Günümüzde en çok gerçekleştirilen göz ameliyatlarından biri olan katarakt ameliyatında temel yöntem; fakoemülsifikasyon yöntemidir. Bu metotta kornea adı verdiğimiz, gözün en önünde bulunan saydam dokuya sklera bölgesine özel bir bıçakla 2,5 milimetre boyutunda bir kesi yapılır. Gözün içerisine jel enjekte edildikten hemen sonra göz merceğinin ön zarı, son derece ince bir penset aracılığı ile dairesel biçimde soyulur. Ardından gözün içerisine ultrasonik frekanslarda titreşim yapan fakomülsifikasyon cihazının titanyum ucu sokulmaktadır.

Göz merceği, bu yüksek frekanslı titreşimlerle sıvı hale getirilerek emilir. Bu işlemin ardından temizlenmiş kapsül içerisine yapay göz içi merceği takılır. Katarakt ameliyatında bir diğer yöntem ise femtosaniye lazer ile desteklenen fakoemülsifikasyondur.

Femtosaniye lazer, 2001 yılında ilk olarak refraktif cerrahi alanında kullanılmaya başlanmıştır. Fakat yakın zaman öncesinde hızla gelişmiş ve katarakt cerrahisinde kullanılabilecek hale gelmiştir. Bu teknoloji temel olarak cerrahi operasyonun güvenliğini, doğruluğunu ve klinik sonuçlarını iyileştirmeyi hedefler. Hedef doku tarafından absorbe edilen lazer enerjisi, iyonize atomlardan ve serbest elektronlardan meydana gelen bir plazma yaratır. Bu plazma hızlı biçimde genleşir ve içerisinde bir kavite meydana getirir. Ardından bu kavite patlar ve dokuda bir ayrışma yaşanır.

Katarakt Tedavisi Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde!

Siz de katarakt rahatsızlığından şikâyetçiyseniz Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’ne başvurabilir ve kolaylıkla sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Göz Hastalıkları Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Göz Hastalıkları birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Göz Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Göz Hastalıkları Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler