Anasayfa Tıbbi Birimler Genel Cerrahi Modifiye Mastektomi Ameliyatı
Modifiye Mastektomi Ameliyatı

Modifiye Mastektomi Ameliyatı

Mastektomi Medir?

Mastektomi, meme kanseri tedavisinde meme koruyucu cerrahinin uygun olmadığı durumlarda tercih edilen yöntemdir.

Mastektomi Hangi Durumlarda Yapılır?

Mastektomi ameliyatları, memede büyük çaplı veya yaygın dağılım gösteren ve meme korucu cerrahinin uygun olmadığı durumlarda tercih edilir. Tek memenin alındığı işleme tek taraflı mastektomi, iki memenin birden alındığı operasyona ise bilateral mastektomi denilmektedir.

Ailesinde, 1. derece yakın akrabalarında meme kanseri olan bazı hastalarda kanserin kalıtsal karakteri varsa sağlam memeye de mastektomi yapılabilmektedir.

Modifiye Radikal Mastektomi Nedir?

Modifiye radikal mastektomi ameliyatı ise meme kanserinde memenin tamamının ve koltukaltı lenf bezlerinin büyük bir kısmının alındığı ameliyatlardır.

Modifiye Radikal Mastektomi Nasıl Yapılır?

Modifiye radikal mastektomi uygulaması, genel anestezi altında yapılmaktadır. Uygun bir cilt kesisi yapıldıktan sonra meme dokusunun tamamı ve koltuk altı lenf bezlerinin bir bölümü alınarak işlem tamamlanır.

Mastektomi Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Mastektomi ameliyatları genelde 100-150 dakika arasında sürmektedir. Ameliyat sonrası mastektomi yapılan taraftaki kol sargıyla gövdeye yaklaştırılır, ön kol da askıya alınır. Ameliyat bölgesinden dışarıya doğru bir dren (3-4 mm çapında bir hortum) uzanır.

Genel Cerrahi Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Genel Cerrahi birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Genel Cerrahi Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Genel Cerrahi Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler