Anasayfa Medya Koruyucu Sağlık Ve Sağlığın Geliştirilmesine Yönelik Etkinlikler Özel Adana Ortadoğu Hastanesi 35 Yaşında

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi 35 Yaşında

Kurulduğu 1988 yılında itibaren hastalarına şifa dağıtan Özel Adana Ortadoğu Hastanesi 35. kuruluş yıldönümünü kutluyor. Aradan geçen zaman içerisinde gerek teknolojik gerekse alanında uzman hekim kadrosu ve deneyimli personelleri ile sürekli gelişmeye devam eden Özel Adana Ortadoğu Hastanesi, lazer ile prostat ameliyatı HoLEP, göğüs kafesi açılmadan bypass, 10 saniyede BT Anjiyo, ikinci anjiyografi cihazı, ürodinami ile besin intoleransı testlerini hizmete sunarak bölgenin şifa merkezi olmayı sürdürüyor.

Lazer İle Prostat Ameliyatı HoLEP

Lazer ile prostat ameliyatı olanağı sağlayan HoLEP’i envanterine ekleyen hastanede hastalar bu yöntem ile ağrısız, kesisiz ve kansız bir şekilde iyi huylu prostat tedavilerini olabiliyorlar.

HoLEP tedavisi, genel veya lokal anestezi (belden aşağı uyuşturularak) yapılırken, ucunda kamera bulunan özel aletlerle idrar kanalından girilip, büyüyen prostat dokusu lazerle ayrıştırılarak mesane içerisine itilir. Daha sonra bu dokular morselatör denilen aletle parçalanıp vakumlanarak dışarı çıkarılıyor.

HoLEP’de, hastalığın yineleme riski bulunmaz, kan sulandırıcı kullanan hastalarda da rahat bir şekilde kullanılabilir, her büyüklükteki prostatta rahatlıkla tercih edilebilir, çok küçük kesilerle yapıldığı için iyileşme hızı fazladır, kanama riski çok az olduğu için ameliyatta kana ihtiyaç olmaz, sonda alındıktan sonra idrar yaparken yanma yaşanmaz.

Göğüs Kafesi Açılmadan Bypass

Minimal invaziv yöntemiyle yapılan koroner bypass ameliyatlarında hastanın sol meme altından yapılan 5-6 cm’lik küçük bir kesi ile ‘herhangi bir kemik kesisi yapmadan’ kaburgalar arasından kalbe ulaşılıyor. Bu yöntem ile gerçekleştirilen bypass ameliyatlarında kan kaybı az olmakta, ameliyat sonrası hasta rahat hareket edebilmekte, 4-5 gün sonra evine taburcu olmakta ve normal hayatına 1 hafta sonra dönebilmekte.

Klasik bypass ameliyatlarında hastaların normal hayatına dönme sürecinin büyük kısmını, kesilen göğüs kafesinin iyileşmesi oluştururken, Minimal Koroner Bypass (göğüs kafesi açılmadan) ameliyatı sonrası hastalar, sırt üstü yatma zorunluluğu, yara yeri iyileşme gibi sorunlarla karşılaşmadan normal hayatlarına başkasına ihtiyaç duymadan dönmekte, hasta yakınlarının da ameliyat sonrası süreçteki bakım zorunlulukları ve sorunları ortadan kalkmakta.

Prostat Kanserinde MR Füzyon Biyopsi

Agresif prostat kanserini atlamadan belirleyebilen prostat MR Füzyon Biyopsi, günümüzde başta Özel Adana Ortadoğu Hastanesi olmak üzere az sayıdaki gelişmiş sağlık kuruluşunda kullanılmaktadır. Hastalara işlemden önce multiparametrik prostat MR’ı çekilir. Ardından MR’dan elde edilen görüntüler analiz edilerek prostat kanseri için şüpheli olan alanlar tespit edilir ve işaretlenerek ikinci aşamaya geçilir.

Eski yöntemlerden farklı olarak bu yeni nesil cihazlar, ultrason görüntüleri ve MR’dan sağlanan görüntüleri üst üste getirme şansını sağlar. Normal şartlarda ultrason ile tespit edilmesi mümkün olmayan prostat kanseri noktaları bu sayede görülebilmektedir. Prostat Biyopsisi rastgele şekilde değil prostat kanseri açısından risk taşıyan bölgelerden alınır. Özellikle agresif seyirli yanı normalden hızlı ilerleyen kanserleri daha yüksek bir başarı yüzdesiyle tespit edilebilir.

Ameliyatız Prostat Kanseri Tedavisi HIFU

Prostat kanserinin başlangıç evresinde en fazla kullanılan tedavi yöntemi Yüksek Yoğunluklu Odaklanmış Ultrason (HIFU)’dur.

Bu tedavi kapsamında yüksek yoğunluklu ses dalgaları hastalık olan noktada odaklanarak ısı oluşturulur ve tedaviye başlanır. HIFU enerjisi ile odak noktasındaki doku sıcaklığı birkaç saniyede yaklaşık 195 Fahrenheit dereceye kadar çıkarak kanserli hücreler tahrip edilir. Böylece çevredeki dokulara zarar vermeden kanserli dokular vücuda radyasyon vermeden veya vücutta cerrahi bir kesiye gerek kalmadan ortadan kaldırılır.

HIFU ile prostat kanseri tedavisi anestezi altında yapılmaktadır. İşlem esnasında makattan içeri bir prob ile girilip kanserli bölgeye yüksek güçteki ultrason dalgaları gönderilir. Bunun sonucunda kanserli dokularda 85-100 derecelik ısı artışı oluşturularak kanserli dokular tahrip edilir. Odaklanma yapılabildiği için de çevredeki sağlıklı prostat dokusuna zarar verilmez.

BT Anjiyo

Günümüzde kalp ve koroner damarlarda oluşabilecek hastalıkların sadece birkaç dakikada tespit edilebildiği son teknoloji bilgisayarlı tomografi (BT) cihazını envanterine ekleyen Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde bu cihaz sayesinde hastalarda damarlardaki kalsiyum (kireçlenme düzeyi) seviyesine bakılıp, oluşan darlıklar net bir şekilde görülebilirken, yumuşak plaklardan kaynaklanan darlıkları tespit etmek de mümkün oluyor.

Başta koroner arterler olmak üzere kalpte bulunan anatomik bozuklukların değerlendirilmesi ve kalp hastalıklarının tedavisinde kontrast madde kullanılarak çekilen tomografik görüntüleme yöntemi BT anjiyografi ile 10 saniyede kalp taraması yapılarak damarların 3 boyutlu görüntüsü alınabilmektedir.

Koroner BT anjiyografide görüntü kalitesi de üst düzeydedir. Yüksek çözünürlüklü görüntü verdiği için komplike ve basit doğumsal kalp hastalıklarında, anatomi ve damarsal bağlantılar konusunda ayrıntılı bilgi verir, çekimi 5-7 dakika ve sessiz olduğu için hastalara rahatsızlık vermez, işlem esnasında ve sonrasında ağrıya neden olmaz. Daha önce bypass veya stent işlemi ameliyatı olmuş hastalarda, koroner arter hastalığı olan ancak bilinmeyen hastalarda güvenle kullanılabilen Koroner BT anjiyografi, damarların darlık düzeyleri ve koroner anatomi üzerine de detaylı bilgi vermektedir.

Besin İntoleransı Testi

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi bünyesinde yakın zamanda yapılmaya başlanan besin intolerans testleri ile de çok sayıda değişik besine verilen immünolojik reaksiyonlar incelenebiliyor. Söz konusu besinin belirlenmesiyle hangi besinlerin vücudu zorlayıp patolojik sorunlara ve bağışıklık reaksiyonuna neden olduğunu ortaya çıkarılabiliyor.

İkinci Anjiyo Cihazı ve Yeni MR Cihazı

Tanısal anjiyografi ve PKG’den (perkütan koroner girişim) kompleks vasküler işlemlere kadar çeşitli prosedürlerin uygulanabildiği ikinci koroner anjiyografi cihazını ile görüntüleme süresini kısaltan, geniş çaplı bilgi-eğlence ve gürültü engelleme çözümü ve hasta kaygısının yerini güven ve rahatlığa bıraktığı yapay zeka teknolojisine sahip yeni MR cihazını aktif hale getiren Özel Adana Ortadoğu Hastanesi önce insan önce sağlık anlayışından taviz vermeden, hastalarını en güzel ve modern şekilde misafir edip, ihtiyaç duyduğu tedavi edici ve koruyucu sağlık hizmetlerini en üst düzeyde vermeyi sürdürüyor.

ürodinami Testi ve Frozen İnceleme

Ağrısız ve acısız bir şekilde mesane, prostat ya da idrar yollarındaki bozuklukların nedenlerinin ayrıntılı bir şekilde anlık bilgisayar ölçümleri ile tanımlanabildiği ürodinami testinin ardından son olarak ameliyat sırasında tedavinin gidişatını belirleyecek patolojik incelemeler gerektiğinde dokuların ‘dondurularak’ incelenmesine olanak sağlayan Frozen İnceleme’yi hastaların hizmetine sunan Özel Adana Ortadoğu Hastanesi alanında uzman, deneyimli hekim, hemşire ve sağlık çalışanı kadrosu ile, hasta odaklı hizmet anlayışı, ileri teknoloji ile donatılan tanı-tedavi üniteleri, konforlu hasta odaları ile Türkiye’nin dört bir yanı ve yurtdışından gelen hastalarına şifa dağıtmaya devam ediyor.

Sosyal Medyada Paylaş
Benzer Haberler
Online İşlemler