Anasayfa Tıbbi Birimler Nöroloji Parkinson Hastalığı
Parkinson Hastalığı

Parkinson Hastalığı

Beyin hücrelerinde kayıp ile seyreden bir hastalıktır. Beyinde, insan hareketlerinin kontrolünden, uyumundan ve akıcılığından sorumlu olan dopamin üreten hücrelerin bozulması ile ortaya çıkmaktadır. Daha çok erkeklerde görülen Parkinson, en sık 40-70 yaş aralığında ortaya çıkmaktadır.

Parkinson Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Parkinson hastalığı, beyinde dopamin üreten bölgedeki hücre kaybı sonrası ortaya çıkar. Buna genetik faktörlerin yanı sıra zirai ilaçlar gibi bazı kimyasallar da neden olabilmektedir.

Parkinson Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hastada hareket kaybıyla birlikte yorgunluk, depresyon, anksiyete, bilişsel fonksiyonlarda azalma, davranış bozuklukları, görme sorunları, kilo kaybı, uyku anormallikleri ve ağrı gibi şikâyetlerle ortaya çıkmaktadır.

Klasik anlamda belirtileri ise titreme, katılık, hareketlerde yavaşlama, ayakta duruş bozukluğudur. Yavaş yavaş ortaya çıkıp etkili olan bu hastalık kademeli oralar ilerler.

Parkinson Hastalığı Günlük Yaşamı Nasıl Etkiler?

Titreme, El Titremesi

Başparmağı kontrolsüz hareket eder, çene ve dudaklarda titremeler oluşur. Bunlara bacak kaslarındaki seğirmeler de eşlik edebilmektedir. Parkinson hastalığındaki titreme eller istirahat halindeyken etkili olur. Stres, kahve veya ilaç tüketimi sonrası gelişen titremeler tremor hastalığından kaynaklanır ve Parkinson ile karıştırılmamalıdır.

Hareketlerde Yavaşlama

Hasta, harekete başlama ve hareketi devam ettirmede zorlanır. Hastalar kısa adımlarla yürür, kaslar sertleştiği için ağrılar görülür.

Konuşmada Değişimler

Konuşma hızının artması, alçak tondan konuşma, konuşurken yüz mimiklerinde azalma ve konuşmada monotonlaşma görülür.

El Yazısının Bozulması

El yazısı kötüleşir, kelimelerde küçülmeler ve birbirine daha yakın yazılması parkinson bulgularıdır.

Bütün bu bulguların yanında kabızlık şikayetinin artması, idrara çıkmada zorluklar, ayakta duruş pozisyonundaki bozulmalar ve tansiyon düşüklüğü de belirtilerdir.

Parkinson Hastalığı Tedavisi

Belirtilerle birlikte mutlaka bir nöroloğa başvurmak gerekir. Erken tanı hastalığın ilerleyişini yavaşlatmaktadır. Nörolog, hastalığın evrelerine göre tedavi yöntemleri uygulayabilir. İlaçlarla dopamin üreten hücreler dengelenmektedir. Beyin pili ile hastalığın belirtileri düzeltilir ve yaşam kalitesi artırılır. Bütün bunların yanında yapılacak egzersizlerle de iyileşmeye katkı sağlanabilir. Egzersizler, bilişsel işlevleri ve hareket kabiliyetinin artmasına faydalı olacaktır.

Beyin Pili Nasıl Uygulanır?

Hastanın MR’ı çekildikten sonra pilin konulacağı hedef belirlenir. Hastanın beyin tomografisi çekildikten sonra MR ve tomografi sonuçları birleştirilip hedef koordinatları düzenlenir. Ardından ameliyata geçilir. İlk aşamada hasta uyutulmadan, lokal anestezi ile belirlenen koordanitlara elektrot yönlendirilir. Ameliyat esnasında hasta ile konuşularak olası olumsuz etkiler kontrol altına alınır. Beyinde bulunan hücrelerin sesleri mikroelektrod kayıt ile takip edilerek hedef teyit edilir. Daha sonra hedefe iki elektrot yerleştirilir. Ardında hasta tamemen uyutularak ikinci aşamaya geçilir. Beyne yerleştirilen elektrotlar, cilt altından uzatma kablosu yardımı ile köprücük kemiğinin altına yerleştirilen pil ele birleştirilir.

Beyin Pili Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

  • Titreme bozukluğu (Esansiyel tremor)
  • Tik tedavisi
  • Distoni
  • Takıntı (Obsesif kompulsif bozukluk)
  • Depresyon
  • Epilepsi
  • Kronik Ağrı
  • Obezite
  • Alzheimer
  • İlaç bağımlılığı ve baş ağrısı gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Parkinson Hastalığı Öldürür Mü?

Parkinson hastalığı sinsi ve etkili ilerleyen bir hastalıktır. Beyni etkilediği için ölümcül komplikasyonları vardır. Dolayısıyla ölümcül bir hastalık denilebilmektedir.

Nöroloji Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Nöroloji birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Nöroloji Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Nöroloji Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler