Anasayfa Medya Koruyucu Sağlık Ve Sağlığın Geliştirilmesine Yönelik Etkinlikler Prostata Lazerli Çözüm

Prostata Lazerli Çözüm

Dünyada ve ülkemizde erkeklerin en sık karşılaştığı sorunlar arasında yer alan ‘iyi huylu prostat büyümesi (BPH)’, istatistiklere göre 50 yaş üstü erkeklerin yüzde 50’sinde, 80 yaş üstü erkeklerinde yüzde 80’inde görülüyor.

Prostat büyümesi nedeniyle hastaların yaşam kalitesinin büyük oranda düştüğünü söyleyen Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Gürdal Bozdoğan, ilerleyen lazer teknolojisinin günümüzde prostat büyümesi tedavisinde de büyük bir başarı ile kullanıldığını belirterek, Her türlü prostat büyüklüğünde uygulanan HoLEP ameliyatıyla artık iyi huylu prostat hastalığının artık kâbus olmaktan çıktığının altını çiziyorlar.

Daha Az Ağrı, Daha Az Kanama Riski

Op. Dr. Gürdal Bozdoğan, HoLEP ameliyatında ucunda kamera bulunan özel aletlerle idrar kanalından girilip (kapalı ameliyat), büyüyen prostat dokusunun lazerle ayrıştırılarak mesane içerisine itildiğini daha sonra bu dokuların vakumlanıp, sonda takılmasıyla birlikte ameliyatın tamamlandığını ifade ederek, “HoLEP ameliyatı, klasik yöntemlerle yapılan ameliyatlara göre daha az kanamaya sebep oluyor. Bundan dolayı kan sulandırıcı kullanan kalp hastalarında altın standart yöntem haline gelmektedir. HoLEP ameliyatında diğer ameliyatlara göre iyileşme daha hızlı, olup sonda daha hızlı çıkmaktadır ve klasik yönteme göre ağrı daha azdır.” dedi.

Cinsel Fonksiyonlar Korunur

HoLEP ameliyatında kullanılan lazer sisteminin erkekte cinsel fonksiyonları düzenleyen sinirlere hasar vermediğinin önemine değinen Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Gürdal Bozdoğan, “Prostatın etrafında cinsel fonksiyonları, erkeklerde sertleşmeyi sağlayan sinirler yer alır. Ancak ameliyat esnasında kullanılan lazerlerin dokuya etkisi 0.4 mm olduğu için cinsel fonksiyonları düzenleyen sinirlere etki etmez. Dolayısıyla HoLEP sonrası sertleşme problemleri yaşanmaz. HoLEP operasyonlarında prostatın tamamı alınır. Bu nedenle yıllar sonra dahi tekrarlama olasılığı çok düşüktür.” dedi.

Lazerle Prostat Ameliyatı Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde!

Op. Dr. Gürdal Bozdoğan, birçok hastanın artık HoLEP yöntemini tercih ettiğini, hastaların artık prostat hastalığından korkmaması gerektiğini belirterek, 50 yaşından sonra her erkeğin yılda bir kez üroloji hekimine prostat muayenesi olmasının hayati öneme sahip olduğunu vurguladılar. Opr. Dr. Gürdal Bozdoğan, lazerle prostat ameliyatının Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde başarıyla yapıldığını da sözlerine eklediler.

Sosyal Medyada Paylaş
Benzer Haberler
Online İşlemler