Anasayfa Tıbbi Birimler Kardiyoloji Renkli Doppler Ekokardiyografi
Renkli Doppler Ekokardiyografi

Renkli Doppler Ekokardiyografi

Ekokardiyografi, kalbin iç yapısının ve fonksiyonlarının ses dalgaları aracılığı ile incelenmesi işlemidir. Bu işlem, transdüser isimli bir alet tarafından dalgaların üretilmesiyle sağlanır. Göğüs duvarının farklı noktalarına transdüser uygulanarak, kalbin kapakları ve duvarları değişik pozisyonlarda analiz edilir.

Renkli Doppler Ekokardiyografi Nasıl Yapılır?

İlk olarak hasta, sol yanının üzerine yatırılır. Transdüsere jel sürülerek, göğüs duvarının farklı noktalarından incelemeler gerçekleştirilir. Bu incelemelerde röntgen ışınları kullanılmaz. Renkli Doppler Ekokardiyografi, bir çeşit ultrason teknolojisidir. Kalp kapakçıkları, pulmoner arterler ve aort atardamarları gibi büyük damarların hareketleri ekranda görüntülenir. Genel olarak bu işlem, ortalama 15 dakikalık bir zaman zarfında tamamlanır. Hasta, herhangi bir ağrı veya acı hissetmez ve herhangi bir yan etkiyle karşılaşmaz. İşlemin sonrasında elde edilen bulgular, doktor tarafından değerlendirmeye tabi tutulur.

Renkli Doppler Ekokardiyografi Neden Yapılır?

 • Steteskoplarla dinleme yaparken işittiğimiz kalp seslerinin (üfürümlerin), açıklanamayan göğüs ağrılarının, kalp büyümesinin, düzensiz kalp atışlarının ve nefes darlığının altında yatan nedenlerini incelemek,
 • Kalp duvarlarının kalınlıklarını ve hareketlerini izlemek,
 • Kalp boşluklarının boyutlarını ve şeklini analiz etmek,
 • Kalp kapak yapılarının ve hareketlerinin doğru bir şekilde incelenebilmesi,
 • Kalbin işlevlerini değerlendirmek,
 • Yapay kapağın fonksiyonlarını ne derecede yerine getirdiğini analiz edebilmek,
 • Kardiyomiyopatiler olarak adlandırdığımız kalp kasını etkileyen hastalıkları teşhis etmek,
 • Kalbin içerisinde yer alan tümör ve pıhtıların analiz edilmesi,
 • Konjenital kalp hastalıkları veya bu yüzden uygulanan cerrahi operasyonları kontrol etmek,
 • Kalp krizinin ardından kalbin fonksiyonlarının ne seviyede çalıştığını değerlendirebilmek,
 • Kalbin çevresinde sıvı toplanması halinde, biriken sıvının miktarının ve cinsinin analiz edilmesi,
 • Kalbi saran perikard zarının kalınlığının ve yapısının incelenmesi,
 • Pulmoner artar ve aort atardamarı gibi kalpten çıkan ana atar damarların çaplarının ve yapılarının incelenmesi için renkli doppler ekokardiyografi uygulanmaktadır…

Renkli doppler ekokardiyografi, kalbin içini görmemizi sağlayan bir cihazdır. Doktorlara kalbin işlevleri ve yapısı ile ilgili detaylı veriler sağlar. 15 dakika gibi kısa bir sürede, hasta hiçbir acı veya rahatsızlık hissetmeden gerçekleştirilebilen bu teknikle neredeyse bütün kalp rahatsızlıkları hakkında fikir edinebiliyor. Özellikle kalp kapak hastalıkları, kalp yetersizliği, doğumsal kalp hastalıkları veya kalp romatizması gibi sorunlarda herhangi bir başka tetkike gerek kalmadan, kesin olarak teşhis konulabilmektedir.

Kardiyoloji Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Kardiyoloji birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Kardiyoloji Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Kardiyoloji Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler