Anasayfa Medya Duyurular Safra Kesesi Taşı ve İltihabı

Safra Kesesi Taşı ve İltihabı

Safra kesesi taşı ve iltihabı nedeniyle hastanemize başvuran hastamız, Başhekimimiz Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Bayrak’ın gerçekleştirdiği başarılı bir laparoskopik (kapalı) safra kesesi ameliyatı sonrası sağlığına kavuştu.

Başhekimimiz, safra kesesi ile ilgili şikayetlerin mutlaka en kısa sürede doktora danışılması gerektiğini erken müdahale ile karaciğer ve pankreas ile ilgili sıkıntılar yaşamadan rahatsızlığınızdan kurtulabileceğinizi belirtiyor.

Peki safra kesesi iltihabının belirtileri nelerdir? Safra kesesi, karnın sağ tarafında bulunan armut biçimli bir sindirim organıdır. Safra kesesi iltihaplandığında, karın ağrısı, kusma ve ateşe neden olabilir. Karaciğerin tıkanmasına bağlı olarak iltihaplanma gelişebilir ve buna akut kolesistit denir. Safra kesesi iltihabının en yaygın belirtileri şunlardır:

Göbek deliğinin hemen üstünde başlayarak karnın sağ tarafında yer alan göğüs kafesinin kenarında şiddetlenebilir. Yine aşırı yağlı besin tüketimi de safra kanalının kapanmasına neden olacağı için sindirim sistemi besinleri kolaylıkla parçalayamaz bu da mide bulantısı, kusmaya ve iştahsızlığa neden olabilir.

Safra kesesi iltihabının belirtilerinden biri de yüksek ateş ve şiddetli ağrıdır. Safra kesesi iltihabı sırt bölgesinin sağ tarafında şiddetli bir ağrıya neden olabilir. özellikle derin nefes alıp verirken sırtta meydana gelen batma hissi gibi belirtiler de meydana gelebilir.

Sosyal Medyada Paylaş
Benzer Duyurular
Online İşlemler