Anasayfa Kurumsal Sosyal Sorumluluk

Sosyal Sorumluluk Nedir?

Toplumsal sorumluluk; bireylerin ve kurumların, toplumun yaşam kalitesini artırmak ve gelişimine destek olmak için katkıda bulunmaları anlamına gelir. Biz, Özel Adana Ortadoğu Hastanesi olarak, toplumun sağlığını teşvik etmek ve geliştirmek amacıyla sosyal sorumluluk çerçevesinde hizmetler sunmayı amaçlıyoruz.

Sağlık yapısı ve genel sağlık sorunlarına odaklanarak, toplumun sağlık düzeyini artırmaya yönelik programlar düzenliyoruz. Bu programları belirlerken, hizmet verdiğimiz bölgenin demografik özellikleri, kültürel yapısı, alışkanlıkları ve toplumun ihtiyaçları göz önünde bulundurulmaktadır. Ayrıca, hasta geri bildirimleri, anket sonuçları ve personel katılımı da planlama sürecinde değerlendirilir.

Hastane yöneticileri ve bölüm/birim sorumluları ile hazırlanan plan Hastane Yönetiminin onayına sunulur.Toplumun sağlık sorunlarına yardımcı ve rehber olabilmek amacıyla hastanemizde verilen tüm farkındalık programları, eğitimleri ve seminerleri ile bazı konu başlıkları şunlardır:

 • Organ Bağışının Teşviki
 • Sigara İle Mücadele
 • Obezite İle Mücadele
 • Sağlıklı Yaşam İçin Sağlıklı Beslenme
 • Anne Sütü İle Beslenmenin Teşviki
 • Kronik Hastalıklarla Mücadele İçin Geliştirilen Eğitici ve Önleyici Faaliyetler
 • Toplumun Sağlıklı Bireylerden Oluşması, Sağlıklı Kuşakların Yetişmesi ve Sağlıklı Bir Yaşam Sürdürebilmesi İçin Toplumu Bilinçlendirmek
 • Uzun Dönem Yatan Hastaların Psikolojik, Sosyal ve Kültürel Gelişimlerinin Teşviki
 • Toplumun Ruh Sağlığı İle İlgili Farkındalık Ve Bilgi Düzeyinin Artırılması
 • Hastaların Ürettikleri Ürünlerin Satışa Sunulduğu Sosyal Etkinlikler
 • Kanserde Erken Teşhisin Önemi
 • Kan Bağışının Önemi
 • Gebe Hastalara Yönelik Eğitim Faaliyetleri

Sosyal sorumluluk çerçevesinde uygulanan program sonuçları raporlanır, hastane yönetimi tarafından değerlendirilerek uygulamanın etkililiği ve planlanan hedeflere ulaşma derecesi belirlenmektedir. Toplumun sağlık sorunlarına daha çok yardımcı ve rehber olabilmek için değerlendirme sonuçlarına göre program faaliyetlerinde gerekli iyileştirmeler yapılmaktadır.


Sağlıklı gelecek, sağlıklı nesiller ile mümkün. 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı dolayısıyla Adana Final Okulları Anadolu Lisesi’nin değerli öğrencileriyle bir araya geldik. Başhekimimiz Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Bayrak meme kanseri ile ilgili önemli bir sunum gerçekleştirerek, öğrencilere çok değerli bilgiler aktardı. Misafirperverliklerinden dolayı okul yöneticilerimize ve öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.


Uzman Klinik Psikologumuz İpek Tadır, İsmail Sefa Özler Anadolu Lisesi’nin değerli öğrencileriyle bir araya geldi. Kaygı nedir? Kaygının fizyolojik belirtileri nelerdir ? Kaygı ile başetme yöntemleri ve Zamanı kullanabilme becerisi konularının ele alındığı bu güzel organizasyon için Okul Müdürümüz Sn. Cuma Özkan ve öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.


Beş Ocak Lions Kulübü ile birlikte sağlıklı nesiller için bugün Kazım Karabekir Ortaokulundayız. Beslenme ve Diyet Uzmanımız Dyt. Nihal Özdemir, öğrencilerimize ve ailelerine Adolesan Döneminde Beslenme ve Obezite konulu sunum yaptı. Beş Ocak Lions Kulübü Başkanı Sayın Tülay Baykan ile ayrıca Ankara’dan gelerek bizlere destek olan Uluslararası Lions Dernekleri 118 U Yönetim Çevresi Genel Yönetmeni Sayın İlknur Türkkaan’a ve okul yöneticilerimize teşekkür ediyoruz.


22 Mayıs Dünya Obezite Günü’nde, gelecek nesilleri büyük bir özveriyle yetiştiren TED Adana Koleji’nin değerli öğretmenleri ile bir araya geldik. Başhekimimiz Obezite Cerrahisi ve Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Bayrak, öğretmenlerimize çağımızın en büyük hastalığı Obezite ile Beslenme ve Diyabet hakkında çok değerli bir sunum yaptı. Misafirperverliklerinden dolayı TED Adana Koleji Yönetimine ve öğretmenlerine teşekkür ediyoruz.


Özel Adana Ortadoğu Hastanesi olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile İŞKUR'un katkılarıyla başlatılan “İş-Pozitif” programında yer aldık. Kadın istihdamını artırmak ve üretimlerini desteklemek amacıyla düzenlenen etkinlikte standımızı ziyaret eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Prof. Dr. Vedat Işıkhan’ı ağırlamanın onurunu yaşadık.


Adana Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiği Ustamla Bir Gün Projesi kapsamında doktor olmak isteyen öğrencilerimizi ağırladık. Beyaz önlük giyip, stetoskoplarını takan çırak doktorlar ustalarıyla bir araya gelerek merak ettikleri soruları sorup onlarla dolu dolu bir gün geçirdi. Adana Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ahmet Karaveli, amaçlarının öğrencilerin daha güçlü hayaller kurup, daha güçlü kararlar alması için hangi mesleği seçmek isterlerse o işin ustasıyla öğrencileri bir araya getirmek olduğunun altını çizdi. Yönetim Kurulu Başkanımız Dr. Halis Bayrak ise ülkemizin geleceği yeni nesillere böylesine güzel bir proje vasıtasıyla örnek olmaktan gurur duyduğumuzu vurguladı ve projede emeği geçen herkese teşekkür etti.


Adana Gündoğdu Koleji Kariyer Fuarı'nda Özel Adana Ortadoğu Hastanesi olarak yerimizi aldık. Öğrencilere kariyer seçiminde sağlık sektörünün sunduğu fırsatlar ve geleceğin sağlık profesyonelleri olmanın önemi hakkında bilgi verdik. Sağlık sektöründe kariyer yapmak, insanlara yardım etme ve topluma katkıda bulunma fırsatı sunar. Öğrencilere, doğru kariyer tercihi yaparken kişisel ilgi alanlarını ve yeteneklerini göz önünde bulundurmalarını tavsiye ettik.


Kadın doğum uzmanlarımız Op. Dr. Halil İbrahim Altıncı ve Op. Dr. Anar Panahlı ile birlikte kadın sağlığı ve kadınlarda emzirmenin önemi konularında Aile Sağlığı Merkezi doktorlarını bilgilendirdi. Bu eğitimle, kadın sağlığının önemi ve emzirmenin faydaları hakkında farkındalık yaratmayı amaçladık. Emzirme, hem anne hem de bebek sağlığı için kritik bir rol oynar ve bu konuda sağlık çalışanlarının bilgi sahibi olması, toplum sağlığı açısından büyük bir değer taşır. Eğitimlerimizde, emzirmenin anne-bebek bağı üzerindeki etkileri, beslenme ve bağışıklık sistemine katkıları gibi konular detaylı olarak ele alındı. Sağlık ocağı doktorlarının bu bilgileri hastalarına aktararak, kadın sağlığını desteklemeleri hedeflenmektedir.


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanımız Op. Dr. Halil İbrahim ALTINCI, Vergi Denetim Kurulu Adana Denetim Daire Başkanlığı’nda sunum gerçekleştirirken kadın sağlığı ile ilgili çok değerli bilgiler aktardı.


Adana Büyükşehir Belediyesi ile sokak hayvanları ile ilgili protokol imzaladık. Gerek artan yemeklerin hayvanlara gönderilmesi, gerek tehlike az eden ve veteriner yardımı gereken hayvanların yardımı konusunda güç birliği yaptık.


Online İşlemler