Anasayfa Tıbbi Birimler Ortopedi ve Travmatoloji Total Diz Artroplasti
Total Diz Artroplasti

Total Diz Artroplasti

Artroplasti Nedir?

Artroplasti, eklem protez cerrahisinin bir diğer adıdır. Normal fonksiyonlarını yitiren eklemin yapılacak cerrahi müdahale ile işlevselliğine kavuşması işlemidir. Artroplasti ile deforme olan eklem eski hareket kabiliyetine kavuşur ve yaşam kalitesi artar.

Diz Protezi Nedir?

Diz protezi, diz eklem kıkırdağı ileri derecede hasarlı hastalarda, eklemi yapay bir eklemler değiştirme işlemine denilir. Normal fonksiyonlarını yitiren dizin fonksiyonlarını geri kazanarak yürüyüş kapasitesini artırma amacıyla yapılır. Diz protezleri, kobalt, krom alaşımında yapılmış ana bileşenler ve bunlara bağlı polietilen eklem yüzeyinden oluşmaktadır. Diz protezleri, kemik çimentosu denilen dolgu maddesi ile kemiğe tutmaktadır.

Total Diz Protezi Kimler İçin Uygundur?

Diz kıkırdağında ileri derecede hasar bulunan, merdiven çıkma ve yürüme gibi günlük rutinini yapmakta zorlanan hastalarda diz protezi tercih edilir. Bu hastalar, ilaçlar, fizik tedavi, baston kullanımı, eklem enjeksiyonu gibi yöntemler kullanılmasına rağmen bu rahatsızlıklarından kurtulamadıkları için diz protezi en uygun tedavi yöntemidir. Tercihen hastanın 60-80 arası olması istenir ancak osteonekroz ve romatoid artrit gibi özel durumlar nedeniyle daha erken yaşlarda da protez yapılabilmektedir.

Total Diz Protezi Nasıl Yapılır?

Total diz protesi ameliyatı genel veya spinal anestezi altında yapılır. Operasyon kapsamında dizin önünden bir kesi yapılarak diz eklemine ulaşılır. Daha sonra femur, tibia ve patellanın birbirlerine temas eden yüzlerindeki aşınmış kıkırdak dokusu, ince bir kemik tabakası ile kesilerek çıkarttırılır.

Ardından uygun boyutlardaki protez parçaları, polimetil metakrilat (kemik çimentosu) ile hazırlanan kemik yüzeylere tutturulur. Eklemin yüzeyi, metal ve plastikten yapılmış parçalarla yeniden kaplanır.

Total diz protezi ameliyatları 1-2 saat sürmektedir. Hasta hemen ertesi gün diz hareketlerine ve yürüyüşlere başlar.

Total Diz Protezi Sonrası Manyetik Rezonans (MR) Görüntülemesi Yapılabilir Mi?

Günümüzde diz protezleri MR uyumlu olan krom-kobalt alaşımından yapılır. MR çekimlerinde hiçbir sorun yaşanmaz. Ancak çekim öncesi protezin MR uyumluluğu için doktora danışılması gerekmektedir.

Total Diz Protezinin Ömrü Ne Kadardır?

Diz protezlerini oluşturan metal veya plastik parçalar, hareket sırasındaki sürtünme nedeniyle zamanla aşınıp yerinden gevşer. Ancak uygun teknikler ve modern cerrahi protezler kullanıldığında 20 yıla kadar ömrü bulunmaktadır. Aşırı kilo alımı ve tekrarlayan zorlu aktiviteler ise mekanik aşınmayı artırdığı için diz protezinin ömrünü olumsuz etkiler.

Ortopedi ve Travmatoloji Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Ortopedi ve Travmatoloji birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Ortopedi ve Travmatoloji Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler