Anasayfa Tıbbi Birimler Nöroloji Transvers Myelit
Transvers Myelit

Transvers Myelit

Miyelit Nedir?

Omurilikte oluşan iltihaplanmalara denilmektedir. Omurilikte yatay olarak konumlanan bu hastalık özellikle boyun ve sırt bölgesini etkiler. Çok hızlı bir şekilde yayılan bu hastalık 24 saatte son safhaya gelecek şekilde gelişir.

Miyelitin Sebepleri Nelerdir?

Miyelit, mikroplu veya mikropsuz olarak ikiye ayrılır. İltihaplı Miyalit (Mikroplu Miyalit), virüse bağlı enfeksiyonlar, viral enfeksiyonlar, bazı mantar ve bakteri türleri nedeniyle ortaya çıkabilir. Miyelit, mikropsuz da gelişebilir. İltihapsız miyelit hastalıkları ise gençlerde çok görülen MS (Multiple Skleroz) veya nöromiyelitis optika veya ramatolojik hastalıklardır.

Miyelitin Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın ilk belirtisi bacaklarda ve nadiren kollarda uyuşma ve karıncalanma oluşmasıdır. Bu hissizlik durumu ilerleyen zamanlarda vücuda yayılır. Eğer omurilik bölgesinin servikal (boyun) bölgesi tutuluyorsa kolda uyuşukluk ve güç kaybı görülür. Boyun öne doğru eğildiğinde elektriklenme olur.

Hastalık omuriliğin torakal (sırt) bölgesinde gelişmişse bacaklarda güç kaybı, uyuşma, idrar kaçırma, idrar yamama, bağırsak ve mesane tutulumu gibi semptomlar görülür. Hastalar yürüme güçlüğü yaşarlar.

Miyelit Hastalığı Tedavisi

Miyelit önemli ve acil bir durumdur ve bir an önce tedaviye başlanması gerekir. Hastalığın erken tanısı tedavi açısından önemlidir. Hastalığın tanısı için ilk olarak omurilik emarı çekilir. Daha sonra risksiz bir işlem olan bel sıvısı yapılır. Bel sıvısı yapıldıktan sonra iltihap olum olmadığı, mikroplu veya mikropsuz olup olmadığı tespit edilerek tedaviye geçilir.

Hastalık virüse bağlı ise virüs tedavisi yapılır. Kortizon tedavisi de verilir. Hastalık sonrası hastalarda yürüme güçlüğü oluşmuşsa fizik tedaviye başlanmaktadır.

Miyolit hastalığı Multiple Skleroz (MS)’e bağlı bir hastalıksa daha sonra ataklar yaşanmaması için MS tedavisine de başlanmalıdır.

Miyelit Tekrar Eder Mi?

Bazı durumlarda tekrar edebilmektedir. Hastalığa Multiple Skleroz (MS), Romatolojik bir hastalık veya Optika ise tekrar etme riski bulunmaktadır.

Nöroloji Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Nöroloji birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Nöroloji Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Nöroloji Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler