Anasayfa Tıbbi Birimler Radyoloji Ultrasonografi & Doppler Ultrasonografi
Ultrasonografi & Doppler Ultrasonografi

Ultrasonografi ve Doppler Ultrasonografi Nedir? Hamilelikte Ayrıntılı Ultrason

Ultrasonografi, herhangi bir kesiye gerek kalmadan yüksek frekanslı ses dalgaları kullanılarak damarlar, organlar ve dokularla ilgili görüntüleme yapmaya imkan tanıyan teknolojiye denilmektedir. Genellikle fetüsü görüntülemek için tercih edilmektedir.

Doppler Ultrasonografi ise yüksek frekanslı ses dalgaları ile damarlardaki kan akışı durumunu ve hızını ölçmek için tercih edilen yönteme denilmektedir. Ekranda, kan akışının durumuna göre mavi ve kırmızı renkler oluşmaktadır.

Doppler Ultrasonografi Nasıl Yapılır?

Doppler ultrason için özel bir hazırlığa gerek yoktur. Hasta muayene masasına uzandıktan sonra doktoru karnına jel sürer ve prob yardımıyla de çekim başlar. Bu esnada ekranda kan akışının durumuna göre mavi ve kırmızı renkler belirir. Renkler, damarlarda bulunan kanın hızını ve akış yönünü gösterir.

Doppler Ultrason Neden Yapılır? Doppler Ultrason Neden Tercih Ediliyor?

Doppler ultrason ile anne karnındaki bebeğin gelişimi ve olası sağlık problemleri daha net bir şekilde görülebilmektedir. Doppler ultrasonografide bebeğin kan akım hızı ölçülebilip kan akımı değerlendirilebiliyor. Bu işlemler esnasında plasental yetmezlik de tespit edilebilmektedir. Renkli görüntüler sunduğu için gelişimi geriden devam eden veya yüksek risk grubunda bulunan hamilelerde sürecin analizinde etkili olmaktadır.

Doppler Ultrasonografiye Ne Zaman Başvurulur?

Kişinin bacak, kol veya boyun arterlerindeki kan akışında azalma belirtileri görüldüğü zaman doppler ultrasonografiye başvurulmalıdır. Damarlarda kan akışının azalması, arterde tıkanma, damarlarda kan pıhtısı oluşumu veya yaralanmadan kaynaklanıyor olabilir. Doppler Ultrasonografiye başvurulduğu durumlar;

Akut Derin Ven Trombozu (Akut DVT)

Genelde bacak veya kalçadaki toplardamarlarda kan pıhtısının (trombüs) tıkanması ile ortaya çıkar. Hayati riski bulunmaktadır.

Yüzeyel Tromboflebit

Cilt yüzeyinin hemen altında bulunan damarlarda veya varislerde kan pıhtısı nedeniyle iltihap oluşması durumudur.

Ateroskleroz (Damar Sertliği)

Daha çok erkeklerde görülen, arter duvarlarının kalınlaşması sonucunda damarların daralıp sertleşmesi durumudur.

Bunlarla birlikte buerger hastalığı ‘tromboanjiitis obliterans) ile kol ve bacaklardaki vasküler tümör durumlarında da doppler ultrasonografiye başvurulabilir.

Doppler Ultrason Kaçıncı Haftada Yapılır?

Doppler Ultrasonografi çekimi hamileliğin 18-23. haftalar arasında yapılmaktadır. Bu çekimde bebeğin anatomisi ayrıntılı bir şekilde incelenir, bebekte anomali, kalp rahatsızlıkları, kalp ritim bozukluğu, kan akımının ters olup olmadığı tespit edilebilmektedir.

Doppler Ultrason Ne Kadar Sürer?

Doppler ultrason çekme işlemi yaklaşık olarak 30-60 dakika arası sürmektedir. Renkli doppler uygulaması ile muhtemel hastalıkların tanısında çok hızlı sonuç alınmaktadır.

Doppler Ultrasonografi Çekimleri Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde!

Sizler de anne karnındaki bebeğinizin kan akışı durumunu ve hızını ölçtürmek, bebekte anomali, kalp rahatsızlıkları, kalp ritim bozukluğu, kan akımının ters olup olmadığı gibi konularda bilgi sahibi olup hastalıklar karşısında erken önlem almak istiyorsanız Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’ne başvurarak Doppler Ustrasanografi çekimi yaptırabilirsiniz.

Radyoloji Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Radyoloji birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Radyoloji Konuları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Radyoloji Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler