Anasayfa Medya Duyurular Uzaktan Eğitimde Ebeveynlere Tavsiyeler

Uzaktan Eğitimde Ebeveynlere Tavsiyeler

2020-2021 eğitim ve öğretim yılı uzaktan eğitimle başladı. Uzman Klinik Psikologumuz İpek Kızıloluk bu dönemde ebeveynlere yönelik harika bir yazı kaleme aldı. Mutlaka okuyun.

Kalemleri açtık, defterleri hazırladık ama çantalara koyamadan, belirsizliğin ürettiği olumsuz ve kaygılı düşüncelerle yeni ders dönemine başladık. 2020 ilkbahar eğitim döneminde hastalık kaygısı ile doğru orantıda akademik başarı ve öğretim nasıl olacak, başaramıyoruz, zorlandık, ekran başında çocuğum ders dinlemiyor veya bir ebeveyn olarak yetemiyorum gibi her iki tarafı da zorlayan, yükselen ve yardım çağrısında bulunan sesler vardı toplum içinde.

Tabii ki uzaktan eğitimle yüz yüze eğitim kıyaslanamaz. Yani çocuklarımızın uzaktan eğitimle tüm müfredatı kazanmaları çok zor. Hadi müfredatı bir şekilde kazandılar diyelim sosyal beceriler ne olacak? Evet uzaktan eğitimle ilgili bir sürü şüphemiz, kaygımız var bunlar normal ama hepimizin dikkat etmesi gereken bir konu var. Bu kaygıları çocuğa hissettirmemek. "Zaten uzaktan eğitim fayda sağlamıyor" derseniz ya da kaygılarınızı yansıtırsanız çocuğunuz da "zaten faydasız ne gerek var bu kadar ekrana!" diyerek gereken konsantrasyonu sağlayamayabilir. Sonra da siz "Yavrum aç şu dersini", "Bak yine dinlemiyor, yavrum dinlesene öğretmeni" diyerek çatışmaların dozunu arttırabilirsiniz. Ne yapalım koşullarımız böyle. Söylenerek, şikayet ederek çözüme kavuşamıyoruz.

Ne yapacağız peki? Şu anda mevcut koşuldan maksimum verimi elde etmeye çalışacağız. Hep söylüyorum akademik beceriler kazanılır fakat çocuğun duygusal gelişimine verilen zararın telafisi çook çok daha zordur. Ekran önünde geçirilen zaman, video oyunları konsantrasyonu bozuyor ve durduğu anda adapde olma halini ve dopamin seviyesini düşürüyor. Yaşama isteklerini kaybetmiş, umutsuz ve konsantre olamayan bireylerin artmasına zemin hazırlıyor. O nedenle eğitimle ilgili kaygılarımızı çocuklarımıza yansıtmamaya özen göstermekle birlikte amaçlı anlamlı bireysel veya grup sporlarına yönlendirilmesinde fayda vardır. Vücuttan stresörler hareket yoluyla ve oyun yoluyla doğal olarak atılır. Sosyal ortamlara gerekli hijyen kurallarına uyarak enerji verilmelidir. Akademik bilginin gerekli olduğu kadar sosyal duygusal gelişiminde desteklenmesi gerekir.Hayatta olağan üstü durumlar hep oluyor ve bu durumlarda takındığımız tavır yaşamımızı derinden etkiliyor. Haydi bakalım o halde olağan üstü yeni dönemimiz tüm çocuklarımıza ve anne babalara, hepimize hayırlı uğurlu olsun diyorum .

Sosyal Medyada Paylaş
Benzer Duyurular
Online İşlemler