Anasayfa Tıbbi Birimler Ortopedi ve Travmatoloji Yüksek Tibial Osteotomi
Yüksek Tibial Osteotomi

Yüksek Tibial Osteotomi

Diz eklemi, vücudun bütün ağırlığını taşıyan karmaşık bir yapıdır. Femur (Uyluk), tibia (kaval) ve patella denilen üç kemikten oluşur. Zamanla çeşitli nedenlerden dolayı diz ekleminde kıkırdak hasarları ortaya çıkmaya başlayabilir. Kireçlenme olarak da bilinen kıkırdak hasarlanmalarının çeşitli tedavi yöntemleri bulunur. Yüksek tibal osteotomi de bu yöntemlerden biridir.

Yüksek Tibial Osteotomi Nedir?

Yüksek tibial osteotomi, diz ekleminin iç veya dışa doğru eğilmesi nedeniyle uygulanan cerrahi işlemlere denilmektedir. Normal bir diz ekleminde, dizin iç ve dış kısımlarına eşit yük bindiği için aşınma olmaz. Ancak dizin tek bir tarafında aşırı yük binerse kıkırdakta da aşınma ve deformeler ortaya çıkmaya başlar. Dizdeki yük dengesizliğinin giderilmesi için yüksek tibial osteotomi tedavisi yapılır. Bu tedavi, uzun vadede dizin proteze olan ihtiyacını da ortadan kaldırır.

Yüksek Tibial Osteotomi Nasıl Yapılır?

Yüksek tibial osteotomi operasyonlara açık- kapalı kama denilen yöntemlerle yapılabilmektedir. Operasyon öncesi diz artroskopisi yapılır. Hasarlı bölgeler tespit edildikten sonra baldır kemiğinin (tibia) dize yakın kısmından girilerek ameliyat yapılır.

Yüksek Tibial Osteotomi Kimlere Yapılır?

Yüksek tibial osteotomi, 55 yaşından genç kişilere yapılır. Hastanın kilosu, dizdeki kireçlenmenin şiddeti de cerrahi operasyon için önemlidir.

  • Dizinin sadece iç kısmında kireçlenme olan
  • Dizlerde belirgin hareket kısıtlılığı bulunmayan
  • Boy grafisine göre bacak aksının iç ya da dış tarafa kaydığı hastalar için uygun bir yöntemdir.

Yüksek Tibial Osteotominin Avantajları Nelerdir?

Doğru hastalara doğru teknikle yapılan yüksek tibial osteotomi işlemi proteze olan ihtiyacı ciddi ölçüde azaltır. Bu işlemle;

  • Hastanın eklemi korunarak kireçlenme tedavisi yapılır
  • Bazı hastalarda proteze duyulan ihtiyaç ömür boyu ortadan kalkar
  • Protez gibi gevşeme veya eskime riski bulunmadığından sonuçları kalıcı ve uzun ömürlüdür
  • Ameliyat sonrası kireçlenme görülse bile protez yapılabilir.
  • Yüksek tibial osteotomi ile bacaktaki eğrilik ciddi bir şekilde düzelir.

Yüksek Tibial Osteotomi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Operasyon sonrası hastalar 1-3 gün hastanede kalır. Hastanede hasta ayağa kaldırılıp yürüteç veya koltuk değnekleri ile yürütülür. Kişinin günlük normal yaşantısına dönmesi ise yaklaşık 6 hafta sürer. Dizin hareket kabiliyetini tam kazanması için fizik tedaviye gerek duyulabilir.

Ortopedi ve Travmatoloji Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Ortopedi ve Travmatoloji birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Ortopedi ve Travmatoloji Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler