Anasayfa Medya Koruyucu Sağlık Ve Sağlığın Geliştirilmesine Yönelik Etkinlikler Botoks Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Botoks Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Botoks son yıllarda genç görünmek isteyen bireylere yönelik oldukça popüler bir seçenek haline geldi. İnce çizgilerden ve kırışıklıklardan kurtularak pürüzsüz bir cilde kavuşmayı hayal edenler için botoks, günümüzde sık başvurulan formüllerden biridir.

Pratik ve Güvenli Bir Yöntemdir

Genetik faktörler, yoğun stres, aşırı mimik kullanımı ve ilerleyen yaşa bağlı olarak göz çevresi, kaş arası, alın, burun kökü gibi alanlara uygulanan botoks, son derece pratik ve güvenli bir yöntemdir.

Kozmetik bir işlem olan botoks, clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen botulinum toksininin kırışıklıkların oluştuğu bölgeye enjekte etmeyi içeriyor. Yoğun ilgi gören bu uygulama kişiye kusursuz bir cilt ve zinde bir görünüm sağlanıyor.

Dolgu Maddeleriyle Karıştırılmamalı

Bazen dolgun dudak veya yanaklara sahip olmak için yapılan dolgu maddeleri ile karıştırılan botoks, kırışıklıkların oluşmasına neden olan kasları geçici olarak felç ederek ciltteki çizgileri yumuşatır. Botoks prosedürlerinde; sinirden kasa iletilen esneme sinyali botoks tarafından bloke edilir. Bu şekilde kas gevşetilerek çizgiler ve kırışıklıklar giderilir.

Botoks Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Botoksun Riskleri Daha Düşüktür

Botoksun riskleri benzeri uygulamalara göre daha düşüktür. Ancak pek çok tıbbi işlemde olduğu gibi botoksta da bazen enjeksiyon bölgesinde ağrı, mide bulantısı baş ağrısı gibi yan etkiler görülebilir. Botoks da etkileri her zaman geçicidir. Enjeksiyondan birkaç ay sonra çözülme süreci başlıyor.

Botoks Öncesinde İlaç Alınmamalı

Botoks öncesi cildin temiz olması önemlidir. Ayrıca botoks ile etkileşime girebilecek ilaçların alınmamasına dikkat edilmelidir. İşlemden üç gün önce kanı sulandırabilecek aspirin veya ibuprofen gibi ilaçların kullanımı sonlandırılması gerekir. Öte yandan üç gün öncesinden kan akışından damarlarda genişlemeye neden alkol, e vitamini, balık yağı, ginkgo biloba ve sarımsaktan kaçınılması yararlı olacaktır.

Botoks Öncesi Stres Yapmayın

Profesyonel eller tarafından yapılan botoks uygulaması esnasında olası ağrılar için stres yapmaya gerek yoktur. Genellikle küçük iğnelerle yapıldığında minimum düzeyde ağrı hissedilebiliyor. Ciltte hafif bir sıkışma veya enjeksiyon yerinde uzun sürmeyecek ağrı görülebilir.

Botoks Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Uygulama sonrası 4 saat uzanmayın

Botoks sonrası bir takım kurallara dikkat edilmelidir. 20 dakika ile bir saat süren işlemin ardından günlük rutinlere dönüş yapılabilir. Öte yandan toksin yüzün diğer bölgelerine yayılıp morarmaya yol açabilir. Bu olumsuzluğa karşı dört saat boyunca uzanılmaması önerilir. Bazen yatma olmasa bile morarma görülebilir.

Alkolden ve Sıcaktan Uzak Durun

Morarma olasılığını uygulamadan sonraki 24 saatte alkol almaktan ve sıcak ortamda bulunmaktan uzak durulmalıdır. Enjeksiyonun ardından en az dört saat yatmamak gerekiyor. Ayrıca spor yapmak için de 24 saat beklenmesi uygun olacaktır.

İşlem Bölgesine Masaj Yapmayın

Botoksun istenmeyen alanlara yayılmaması için işlemin yapıldığı bölgeye gün boyu masaj yapılmamalıdır.

Botoksun Etkileri On Gün Sürebilir

Botoks yapıldıktan hemen sonra ince çizgiler ve kırışıklar hemen sonra kaybolmaz. Toksinin ciltteki kasları tamamen etkilemesi bir hafta on gün sürüyor. Bazen istenen sonuçlar yaklaşık dört ay sürebilir. Botoksun en iyi sonucu vermesi için deneyimli bir uzman tarafından klinik ortamında doğru bir şekilde tatbik edilmesi şarttır. Tedavi yaklaşımlarında da kişinin “doğal, donuk veya hareketsiz” gibi seçeneklerden nasıl bir görünüme sahip olmak istediği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu konuda daha önceki hastaların işlem öncesi ve sonrası fotoğraflarına bakılarak bir fikir edinilebilir.

Sosyal Medyada Paylaş
Benzer Haberler
Online İşlemler