Anasayfa Medya Koruyucu Sağlık Ve Sağlığın Geliştirilmesine Yönelik Etkinlikler Genital Estetik Yaptıranların Dikkat Etmesi Gerekenler

Genital Estetik Yaptıranların Dikkat Etmesi Gerekenler

Genital estetik, herhangi bir nedenden ötürü deformasyona uğrayan vajinal bölgede, arzu edilen estetik görünümün yeniden kazandırılması için uygulanan bir estetik operasyondur. Estetik görünümün deforme olması, kadında mutsuzluk, özgüven eksikliği, cinsel yetersizlik duygusu gibi olumsuz duyguları tetikler. Genital estetik operasyonlarla var olan deformasyonları gidermek mümkündür. En çok başvurulan genital estetik operasyonlar klitoropeksi, vajinoplasti, labioplasti, monsplasti ve doğum sonrası meydana gelen yırtılmaların onarılmasıdır. Genital Estetik alanında uzman hekimlerle başarılı operasyonlara imza atan Özel Ortadoğu Hastanesi, genital estetik düşünenlerin dikkat etmesi gereken konuları ve merak edilenleri sizler için anlattı.

Genital estetik işlemlerinin ardından, geçirilen operasyonun türüne ve niteliğine bağlı olarak hastanın dikkat etmesi gereken bazı konular vardır. Bu konuları sıralamamız gerekirse:

  • Operasyon uygulanan genital bölgenin sürekli olarak kuru tutulması ve hijyeninin sağlanması,
  • Doktorun önerdiği ve reçete ettiği ilaçların aksatılmadan kullanılması,
  • Ağır ve zorlayıcı hareketlerin yer aldığı spor aktivitelerinden belli bir süreliğine uzak durulması,
  • Tuvalet temizliğine dikkat edilmesi,
  • Düzenli şekilde aksatmadan pansuman yaptırılması gerekir.

Genital estetik ameliyatlarının ardından bu tavsiyelere uyarak iyileşme sürecinizi hızlandırabilir ve hayatınızın normal akışına geri dönebilirsiniz.

Genital Estetik Ameliyatı Sonrası Bakım Nasıl Olmalıdır?

Genital estetik operasyonu sonrasında kişisel bakım ve hijyen büyük önem taşır. Bakımın titizlikle yapılması kişinin iyileşme sürecini hızlandıracak ve normal yaşantısına bir an önce dönmesini sağlayacaktır. Genital estetik sonrası bakım şu şekilde olmalıdır:

  • Operasyonun ardından bölgede meydana gelen hafif sızıntılara karşı bölge sürekli olarak temiz ve kuru tutulmalıdır.
  • Doktorun reçete ettiği ağrı kesiciler ve antibiyotikler aksatılmadan titizlikle kullanılmalıdır.
  • Cinsel yaşantıya dönerken kayganlaştırıcı kullanılmalıdır.
  • Lifli gıdalar bakımından zengin bir beslenme alışkanlığı geliştirilmelidir.

Ameliyatsız Genital Estetik Mümkün Mü?

Ameliyatsız genital estetik operasyonlar mümkündür. Bunların arasında en verimli kullanılan yöntem, lazer teknolojisi kullanılarak yapılan operasyonlardır. Lazer ile vajina daraltma, lazer ile idrar kaçırma tedavisi, lazer ile küçük dudak estetiği ve lazer ile vajinal bölge beyazlatma bu uygulamalar arasındadır. Bir diğer talep gören ameliyatsız genital estetik yöntemi de vajinal beyazlatma için kullanılan Femirenew yöntemidir. Tek seansta başarılı sonuç verebilmesi, uygulamanın kısa sürmesi ve anestezi gerektirmemesi Femirenew yönteminin cazip bir seçenek olmasını sağlamaktadır. Kişi arzu ettiğinde ek bir seans uygulanabilir ve bu yöntem ile iki üç tona kadar renk açılması sağlanabilmektedir.

Genital Estetik Sonrası Cinsel İlişki Ne Zaman Olmalı?

Genital estetik operasyon sonrasında kişiler aktif cinsel yaşantılarına dönmek için bir buçuk ay süresince beklemelidirler. Bu süre de operasyonun türüne, niteliğine, kişinin durumuna ve vakanın özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir. Yine en doğru bilgiyi kendi doktorunuzdan edinebilirsiniz.

Genital Estetik Ameliyatı Sonrasında İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

Genital estetik operasyonlar genel anesteziye gerek kalmaksızın lokal anestezi altında uygulanabilen ameliyatlardır. Ancak gerektiğinde sedasyon veya epidural anestezi altında da uygulanabilir. Yapılan genital estetik operasyonun türüne ve niteliğine göre iyileşme süresi de değişiklik gösterebiliyor. Vajinoplasti işlemlerinin ardından iyileşme süresi bir ila iki hafta aralığındadır. Ameliyatın sonrasında meydana gelen şişlik ve ağrı gibi etkiler kısa süre içerisinde kendiliğinden geçecektir. Labioplasti ameliyatının ardından iyileşme süresi dört ila altı haftaya kadar uzayabilmektedir. Bu sürenin ardından kişi aktif cinsel yaşantısına dönebilir ve tampon kullanmaya devam edebilir. Altı haftanın sonunda şişlik ve ağrı şikayetleri ortadan kalkar. Monsplasti işlemlerinde ise iyileşme süresi bir – iki hafta aralığındadır. Bu süreçte hastanın fiziksel etkinliklerini belli ölçüde kısıtlaması gerekir. Unutmamak gerekir ki her cerrahi operasyon kendine özgüdür. Her vaka için iyileşme süreci farklı gelişir. Burada verdiğimiz bilgiler genel ifadeler içerir. En doğru bilgiyi kendi doktorunuzdan almanız gerekir.

Genital Estetik Operasyonlar Nelerdir?

Çok sayıda genital estetik müdahale seçeneği vardır. Bunlardan en sık başvurulanlar küçük dudak estetiği labioplasti, vajinal daraltma işlemi vajinoplasti, kızlık zarı dikimi, klitoropeksi ve doğum sonrası meydana gelen yırtılmaların tedavisidir.

Sosyal Medyada Paylaş
Benzer Haberler
Online İşlemler