Anasayfa Medya Koruyucu Sağlık Ve Sağlığın Geliştirilmesine Yönelik Etkinlikler Öğrenciler İçin Beslenme Uyarıları

Öğrenciler İçin Beslenme Uyarıları

İlk ve orta dereceli okullar 12 Eylül’de açılıyor. Uzmanlar, başarılı bir eğitim için öğrencilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğinin altını çiziyor. Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Nihal Özdemir, okul döneminde ilkokul ve ortaokul çağındaki çocukların hastalığa yatkınlığının arttığını belirterek, bağışıklık sistemini güçlendirmek için karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve minerallerin bir arada olduğu beslenme planı oluşturulması gerektiğini söyledi.

Okul çağındaki çocukların bedensel ve zihinsel gelişimi için sağlıklı beslenmenin büyük önem taşıdığına vurgu yapan Özdemir, “Okul çağında sağlıklı ve dengeli beslenmeme nedeniyle odaklanamama, dikkat dağınıklığı, sindirim sistemi ve bağırsak hastalıkları, insülin direnci, tansiyon gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor. Paketli gıdaların aşırı tüketilmesi de alerjik etkenlerde artışa neden olabilir.” dedi.

Meyve ve Sebzeye Ağırlık Verilmeli

Çocuklarda sinir sistemi ve kas hareket sisteminin gelişmesinde bol meyve ve sebze tüketmenin önemine değinen Özdemir, şu önerilerde bulundu:

  • Çocuklarda sağlıklı bir beslenme programında vitamin ve mineral açısından yüksek besinler ile A ve C vitamini açısından zengin meyvelere yer verilmelidir. Karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineralin bir arada olduğu bir beslenme planı oluşturulmalı, günde 3 porsiyon sebze ve meyve tüketilmelidir.
  • Çocuğun beslenme çantasına kahvaltı için tahıllı ekmek, peynir, domates, salatalık ile hazırlanmış bir sandviç ile süt konulabilir.
  • Ara öğünler için meyve ile fındık, ceviz, badem konulmalıdır. Ev yapımı kek, kurabiye, poğaça da konulabilir. Öğle yemeği için de sebze yemekleri ve ev yapımı yoğurt eklenebilir.
  • Çocuğun paketli gıdalardan uzak durması sağlanmalı; cips, gazlı içecek, bisküvi yerine ev yapımı ürünler tercih edilmelidir.
Sosyal Medyada Paylaş
Benzer Haberler
Online İşlemler