Anasayfa Medya Koruyucu Sağlık Ve Sağlığın Geliştirilmesine Yönelik Etkinlikler Kanser Tanı ve Tedavisi

Kanser Tanı ve Tedavisi

Kanser vakalarında her geçen gün artış olmasına rağmen gelişen teknoloji ve tedavi yöntemleri ile can kayıplarında düşüşler yaşanıyor. Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Cem Mirili, kanser vakalarının tedavisinde erken tanı ve teşhisin önemli olduğunu söylüyor. Doç. Dr. Mirili, kanser vakalarının teşhis ve tedavileri nasıl oluyor, süreç nasıl işliyor sizin için kaleme aldı.

Kanser Tedavi Süreci

Kanserin teşhisi ve tedavisinde süreç üç aşamada gerçekleşiyor. Bunlar;

  • Hızlı teşhis
  • Doğru evreleme
  • Ve en güncel tedavi yaklaşımıdır.

Hızlı Teşhis

Hızlı teşhis için; öncelikle kan testleri, görüntüleme yöntemleri (MRI), bilgisayarlı tomografi, ultrason ve iğne biyopsi veya klasik biyopsi işlemi ile alınan parçaların patolojik açıdan incelenmesi gerekir. Ek olarak hastalara ameliyat sırasında ‘Frozen yöntemiyle’ 15 dakikalık bir süre içerisinde alınan örneklerden de teşhis konulabilir.

Doğru Evreleme

Patoloji sonucunun kanseri işaret ettikten sonra tedavinin başarısını doğrudan etkileyen “evreleme” kısmına geçilir. Kanserli hücreler organ ve dokulara farklı hızlarda yayılır ve tedavi yöntemleri de farklıdır.

Başarı Yükseliyor

Doğru evreleme yöntemiyle kanserler tedavi edilmeye başlandığında hastaların da iyileşme başarısı yükselir. Bu nedenle doğru ve hızlı evreleme uygun tedavi için çok önemlidir.

Tanı Teknikleri

Kanser evrelerinin belirlenebilmesi için kanserli hücrelerin yayılımını ölçecek tanı teknikleri uygulanır. Tanısal yöntemlerin uygunluğunu, tıbbi onkoloji uzmanı değerlendirir. Kanserin tanı, teşhis ve hangi evrede olduğunun belirlenmesinde kullanılan başlıca yöntemler ise şunlardır:

  • Biyopsi
  • MR
  • BT
  • Ultrason
  • PET-CT

Tedavi Yaklaşımı

Evreleme aşamasından sonra sıra tedavi planlanmasına gelir. Elde edilen veriler ışığında hastalara kemoterapi, hedefe yönelik ilaçlar, immunoterapi, radyasyon tedavilerinden en uygun, en doğru ve en güncel tedavi belirlenip uzun zamanlı takibi gerçekleştirilir.

Kansere karşı Özel Ortadoğu Hastanesi tıbbi onkoloji uzmanları önderliğinde birçok branştan uzman hekim birlikte çalışıyor. Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Cem Mirili'den randevu almak için bizi arayabilir ya da WhatsApp üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

#Adana #OrtdoğuHastanesi #ÖzelOrtadoğuHastanesi #AdanaÖzelHastane #checkup #onkoloji #kanser #erkenteşhis #akciğer #meme #kolon #prostat #jinekolojik #sağlık #doktorkontrolü #sağlıktaraması #tarama #sağlığınızıertelemeyin

Sosyal Medyada Paylaş
Benzer Haberler
Online İşlemler