Anasayfa Medya Koruyucu Sağlık Ve Sağlığın Geliştirilmesine Yönelik Etkinlikler Böbreklere İyi Gelen Besinler Nelerdir

Böbreklere İyi Gelen Besinler Nelerdir

Gün boyunca vücudumuzda en çok görev üstlenen organlarımızdan biri de böbreklerdir. Böbrek sağlığını korumak için her gün litrelerce su tüketmek gerektiğini herkes bilir. Ancak bu tek başına yeterli değildir. Böbreklerimize fayda sağlayan, iyi gelen besinleri Özel Ortadoğu Hastanesi sizler için anlattı.

Sağlıklı şekilde çalışan böbrekler için tüketmemiz gereken besinleri gelin birlikte inceleyelim.

Böbreklerimizde Bir Sorun Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Böbrek sağlığı için hangi besinleri tüketmemiz gerektiğine gelmeden önce böbreklerimizin yeterince sağlıklı olup olmadığını anlamamızı sağlayacak belirtilerden söz edelim. Unutmamak gerekir ki sağlığımıza dair en ufak bir şüphe ya da endişemiz varsa geç kalmadan bir sağlık kuruluşuna başvurmalıyız. Net ve doğru bilgiyi ancak profesyonel test ve tetkiklerin sonuçlarından öğrenebiliriz. Fakat aşağıda sıraladığımız bazı belirtiler bize böbrek sağlığımız hakkında olumsuz sinyaller veriyor olabilir. Bu belirtilere sahipseniz geç kalmadan doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

 • Aşırı üşüme
 • Sürekli yorgunluk hali
 • İdrar üretim sıklığımızda azalma ya da aşırı artma yönünde değişiklikler
 • İdrarın yapısında yaşanan değişiklikler (Örneğin kanlı, köpüklü ya da kabarcıklı idrar vb.)
 • Nefes Darlığı
 • Vücutta şişkinlikler ve ödem oluşması
 • Vücudun iki yanında veya sırtımızda yaşanan ağrılar
 • Konsantrasyon kaybı
 • Baş dönmesi
 • Ciltte sebepsiz yere kaşıntı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İştah eksikliği

Böbreklere İyi Gelen Yiyecekler

Böbreklerimizin fonksiyonlarını sağlıklı şekilde yerine getirebilmesi için bazı yiyecek ve içeceklerle böbreklere destek olabiliriz. Bu besinleri sıralamamız gerekirse:

Maydanoz

Maydanoz, C vitamini başta olmak üzere çok sayıda mineral ve vitamine sahiptir. Tüm bunlar böbrek sağlığımız ve böbrek fonksiyonları için faydalıdır. Bu yüzden bol bol maydanoz tüketebiliriz. Fakat maydanozdan maksimum fayda sağlayabilmek için yemeklerin içinde pişmiş maydanoz olarak değil çiğ olarak tüketmek gerekir. Sadece vitamin ve mineral desteği sağlamanın ötesinde vücudun su dengesini de sağlayan maydanoz kahvaltıda limon eşliğinde keyifle tüketilebilir.

Kırmızı Elma

Günümüzde her mevsim bulabildiğimiz kırmızı elmalar da böbrek sağlığımız için faydalı besinler arasındadır. İçerisindeki besin değerleri ve lifler sayesinde böbreklerin en önemli fonksiyonlarından biri olan filtreleme işlevine destek olur. Bu yüzden tatlı yerine sık sık kırmızı elma yiyebilirsiniz.

Kabak Çekirdeği

Demir ve çinko gibi mineraller açısından zengin bir besin olan kabak çekirdeği, doğru miktarda tüketildiği taktirde böbrek sağlığına olumlu etkilerde bulunuyor. Kavrulmamış, çiğ halde tüketilen kabak çekirdeği de sağlıklı böbrekler için beslenme rutininize eklemeniz gereken bir yiyecek.

Bal Kabağı

Bal Kabağı, yıl içerisinde çok kısa bir süre ulaşabildiğimiz yiyecekler arasındadır. Böbrek sağlığına son derece faydalı özellikleri bulunan bal kabağını da beslenme alışkanlıklarımıza dahil etmeliyiz. Taze bal kabağını rendeleyerek salata gibi tüketmek hem lezzetli hem de sağlıklı bir seçenektir.

Isırgan Otu

Isırgan Otu Çayı içerek böbrek sağlığınıza katkı sağlayabilirsiniz. Isırgan otu çayı, idrar söktürücü etkisi ile böbreklerinizin rahatlamasını sağlıyor. Aşırıya kaçmadan, günde bir fincan ısırgan otu çayı içmek böbreklerinize iyi gelecektir.

Yoğurt

Yoğurt, probiyotik, D Vitamini, Kalsiyum gibi değerler açısından son derece zengin bir yiyecektir. Saf ve doğal haliyle yoğurt tüketmek, böbreklerin sağlıklı şekilde çalışmasını ve temizlenmesini sağlar. Gün içerisinde ara öğün olarak bir kase ev yapımı doğal yoğurt yiyerek siz de böbreklerinizin sağlığına katkı sağlayabilirsiniz.

Çörek Otu Yağı

Çörek Otu Yağı, içerisinde timokinon isimli bir madde barındırır. Bu madde böbreklerin fonksiyonlarını sağlıklı şekilde yerine getirmesine önemli ölçüde katkı sağlar. Sabah ve akşam saatlerinde birer çay kaşığı miktarınca çörek otu yağı içmek, böbrek sağlığına olumlu etki eder.

Limon Suyu

Antienflamatuvar, diüretik ve antioksidan etkiler gösteren limon suyu, böbrek taşı şikayeti olan insanlara en çok önerilen içecekler arasındadır. Yarım limon suyunu taze sıkıp ılık su ile karıştırarak içebilirsiniz.

Not:

Elbette bu yazıda sıraladığımız besinler kendi başlarına bir tedavi etkisi sağlamazlar. Yalnızca organların fonksiyonlarına destekleyici unsurlar olarak katkı sağlarlar. Herhangi bir rahatsızlık şüpheniz varsa geç kalmadan bir sağlık kuruluşuna başvurmalı ve doktorunuzun gerekli gördüğü tetkik ve testleri yaptırmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaş
Benzer Haberler
Online İşlemler